Co znamená rovnost v demokracii?

Nedávno jsem četl článek, že vyšší daně pro bohatší spoluobčany podkopávají základní demokratickou premisi rovnosti všech občanů. Jak je tedy možné, že se v „demokratickém“ státě vůbec řeší možnost vyššího zdanění pro určitou oblast lidí? Jde o útok vlády na slušné Čechy? Vrtá mi hlavou, co vlastně rovnost znamená.

Jde v demokracii o rovnost před zákonem, rovnost příležitostí nebo rovnost podmínek (všichni stejné podmínky, pak demokracie=so­cialismus), nebo o co?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Rovnost a demokracie spolu nijak nesouvisí, demokracie je forma vlády, rovnost je ideál a může být pochopena jakkoli.

Rovnost v demokratickém systému může být ve formě rovnosti příležitostí i ve formě rovnosti výsledků. Ve skutečném světě ale není prostor pro idealismus a je jasné, že se musí udělat kompromis mezi oběma přístupy. Ideálně tak, aby to pro společnost bylo co nejvíce dlouhodobě prospěšné.

Další odpovědi
Rokio

Podle mě to znamená od všeho trochu. Rozhodně sem patří rovnost před zákonem a zákaz diskriminace jakéhokoliv druhu.

Pokud jde o vyšší daně pro majetne, tak je to správné, protože bohatí jsou na tom lépe, takže za to musí platit určitou daň ve prospěch chudších.

Mimochodem, náš stát není socialistická zem, ale liberální demokracie.

Kepler

Že někdo napsal takový článek ještě neznamená, že má pravdu. Pouze vyjádřil svůj názor a to je podstata demokracie – právo vyjádřit svůj názor. Demokraticky jsme si zvolili své zastupitele ve vládě a ti demokraticky rozhodli o zdanění různých skupin občanů. Rovnost nesmíme chápat jako absolutní. Tu hlásali už komunisté a také současně řekli: všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější. Asi tak.

Drap

To nemůžeš brát doslovně. V demokracii funguje všechna rovnost pouze teoreticky. V praxi najdeš rovnost málo kde.

Cenobita

V demokracii je rovnost dána rovnou možností kandidovat a být volen a rovnou možností volit. Ovšem samotné volební systémy nemusí být demokratické a spravedlivé. Pokud je svoboda slova a myšlenek omezena, nejedná se o demokracii, ale o totalitu.