*N*

Co znamená „rootovat“?

Nejlepší odpověď
anonym

Původ:
ROOT je jméno uživatele na unixových a linuxových systémech který má absolutní práva a může v systému dělat cokoliv – tedy administrátor/správ­ce.

Za normálních okolností uživatel nikdy pod tímto účtem nepracuje, má se využívat jen vyjímečně na nutné systémové zásahy.

„Rootování“ je pak taková zkomolenina která de facto říká „zpřístupnění plných práv k *nixovému systému“ (pod root uživatelem totiž na některých platformách nestačí se jen přihlásit jako na klasickém linuxu, je třeba jej aktivovat a tomu se říká slangově a pouze v prostředí těchto specifických platforem „rootování“, v jiné oblasti tento termín nemá žádný smysl a ani na linuxoví uživatelé sami jej vůbec nepoužívají, protože root účet je běžně dostupný a není třeba jej nějakými oklikami a zneužíváním exploitů složitě zpřístupňovat, je to tedy opravdu jen specialita systémů které jsou na linuxovém jádře postaveny ale jinak se velmi snaží toto jádro zamaskovat a uživateli zcela znepřístupnit jeho funkcionalitu, což je například právě Android OS)

Může se to hodit pro různé účely, například pokud chcete účinně blokovat všechny reklamy zobrazované v aplikacích nebo do telefonu nahrát neoficiální verzi android systému či dokonce úplně jiný systém, k tomu všemu je třeba mít plný přístup na úrovni správce linuxové vrstvy pod androidem na které android stojí jako budova na svých základech.

Může to znít jako docela dobrý nápad, rootovat každý telefon …, ale ve skutečnosti je to spojeno se značnými riziky pokud to dělá uživatel neznalý a ne u každého modelu to vůbec jde, protože jak bylo řečeno aktivace root přístupu vyžaduje zneužití nějaké chyby v androidu, není to tedy běžně podporovaný úkon. Snadno si můžete neodbornými změnami na úrovni roota telefon zcela zneprovoznit, může touto úpravou přijít o záruku pokud ji neumí dodatečně zamaskovat a tak podobně … běžným uživatelům se toto rozhodně nedoporučuje dělat 🙂.

Další odpovědi
Dochy

Pokud jde o telefon (obvykle Android), pak to znamená získat pro sebe administrátorská práva (uživatel „root“). Většinou to znamená i nahrát upravenou verzi systému.

Ametyst

Prohrabávat, prohledat, něco jako browse.

dubraro

S pojmem „rooted“ je velmi blízce spojen pojem „bricked“. Pokusy o (neodborné) rootování telefonu nezřídka končí jeho bricknutím, tedy úplným a někdy nevratným zneprovozněním (doslova „učinit z něj cihlu“).

anonym

Mezi dětmi je rootování populární z jednoho snadno vytušitelného důvodu … umožňuje totiž cheatovat/podvádět ve hrách 🙂 Upozorňuji ale případné zájemce o toto využítí, že hry takovou aktivitu umí detekovat a přistupují velmi často k banu účtu, nebo se na rootnutých telefonech odmítnou vůbec spustit.

anonym

… a je to rozhodně ten nejpitomější důvod proč byste se o rootování vůbec měli zajímat 🙂

anonym

Ametyst 🙂 to sis právě vymyslel. Ale máš bod za kreativitu.

Ametyst

Ó, jak jsem šťastná, že mám maďarský laptop s maďarskými Windows, maďarský software v mobilu, a mám pokoj. 🙂

anonym

od čeho pokoj ? 🙂 třeba od virů na windows jistě ne, od těch máte paradoxně pokoj spíš na těch linuxech, ale pokud jde o rootování, to není technika určená pro běžné uživatele jak jsem psal, takže bežný uživatel od ní má samozřejmě pokoj protože ji vůbec neřeší.

Ametyst

Ok, já měla na mysli tuhle poangličtěnou češtinu. Rootování. 🙂 Maďarština je dobrá v tom, že nepoužívá mnoho mezinárodních slov a neplete se s jiným jazykem.