Retko

Co znamena radialni?

Tomuto vysvetleni nerozumim :(

  • jdoucí ve směru poloměru, paprskovitě; středový, paprskovitý

Odpovědi
COVERENDER

Vem si ze mas pred sebou nejaky míč a ze ho jako ze propíchnes pletací jehlici vodorovně skrz střed a druhou jehlicí kolmo se shora dolů taky skrz střed. V prvním případě ti vznikne axiální osa a v druhém případě radialní. Pochopil?

ivansm

Obecně – axiální znamená „Ve směru osy“, radiální „Kolmo na osu“.
Např. axiální ventilátor má kolo s lopatkami (vrtuli) a fouká ve směru osy tohoto kola. Radiální ventilátor má válec, na jehož obvodu jsou uspořádány lopatky zvláštního tvaru, které způsobí, že při rychlém otáčení ventilátor fouká ve směru kolmém na osu válce.