Co znamená ‚půlnoční národ‘, popř ‚půlnoční země‘ ?

S těmito spojení se můžeme setkat ve starší literatuře – u Jiráska či v Bibli kralické. Co však tato slovní spojení označují?

Nejlepší odpověď
annas

Proroctví Ezechiele Proroka 47 -
vymezení Svaté země.

A tak rozdělíte zemi tuto sobě po pokoleních Izraelských.
Toto jest tedy pomezí té země: K straně půlnoční (severní) od moře velikého cestou Chetlonu, kudyž se vchází do Sedad,
16 Emat, Berota, Sibraim, kteříž jsou mezi pomezím Damašským, a mezi pomezím Emat, vsi prostřední, kteréž jsou při pomezí Chavrón.
17 A tak bude pomezí od moře Azar Enon, pomezí Damašek, a půlnoční strana na půlnoci, a pomezí Emat. A to jest strana půlnoční.
18 Strana pak východní mezi Chavrón a mezi Damaškem, a mezi Galád, a mezi zemí Izraelskou při Jordánu; od toho pomezí při moři východním měřiti budete. A toť jest strana východní.
19 Strana pak polední (jižní) na poledne, od Támar až k vodám sváru v Kádes, od potoka až k moři velikému. A to jest strana polední na poledne.
20 Strana pak západní moře veliké, od pomezí až naproti, kudyž se vchází do Emat. Ta jest strana západní.
Oblasti chce najít na některé staré mapě.

https://www.et­f.cuni.cz/~rov­nanim/bible/k/Ez47­.php

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:HHrb0LdPic­MJ:www.ccel.or­g/bible/czech/e­zek/ezek047.html+Ga­lileje+p%C5%A­Flno%C4%8Dn%C3%AD+zem%C4­%9B&cd=1&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz

Další odpovědi
Drap

Byly takto označovány země a národy na severu , někdy i na západě od daného místa.

anonym

V tom případě může být také hovořeno o Půlnočním království založeném DSS stranou. Při vyhledání hesla Půlnoční království vyjede informace o tom, že soud Půlnočního království potrestal dělníky za to, že mluvili a řada dalších informací podobného charakteru. Takže je otázka, v jaké souvislosti má být formulace půlnoční národ a půlnoční země použita. Spíš bych hledala souvislost právě s krytikou současného politického dění, kde půlnoční zemí je myšlena naše republika. V tomto smyslu znamená půlnoc omezenost (volnosti, pravé demokracie,svo­body atd.)