AmazedWolf

Co znamená průchozí útlum?

Co u tohoto kabelu v parametrech a specifikacích znamená „průchozí útlum“?
https://www.al­za.cz/tp-link-tl-ant24ec3s-d308713.htm

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to ztráta úrovně signálu v kabelu vyjádřená v dB.

Příklad :
Antena má zisk 8 dB. Připojíš tento kabel a na jeho konci bude úroveň signálu o 2,2 dB menší. Na devíti metrech již na konci kabelu bude pouze 1,4 dB !!!! Proto se na delší svody používá zesilovač.

Pokud je to číslo správné, tak je útlum hrozně veliký a kabel je šmejd největšího kalibru. ˇUtlum je úměrný kmitočtu, ale i tak dobrý koaxiál pro TV má útlum 16 – 20 dB na 100 m !!!!!!!!!

Další odpovědi
cochee

Zjednodušeně si to můžeš představit jako elektrický odpor. Jedná se o kabel pro přenos signálu získaného anténou, takovýto signál mívá napětí v řádu mV – jenže to není stejnosměrné napětí a dokonce ani ke střídavému nemá blízko, jelikož to není nějaká čistá sinusoida. Útlum znamená, o kolik se takové napětí zmeněí po průchodu tímto kabelem. Proč se vyjadřuje v jiných jednotkách, než zmíněných milivoltech, už je nad rámec zjednodušeného vysvětlení, nastuduj si to kdekoliv na netu v materiálech o vysokofrekvenční technice.

lexx

je to parametr který doma běžnými prostředky stejně nezměříš a jinak obchodně – marketingový slogan k obalamucení důveřivého zákazníka