Avatar uživatele
bolak

Co znamená přísloví: Díra-nedíra, furt se natírá?

Doplňuji:
Já to nechápu, jako třeba myslíte že člověk natírá plot a natírá ho i přes to že je v tý špachtli díra? A proč by jako měla díra vadit při natírání? Co v tom má bejt za logiku?

A jak jste vůbec přišli zrovna na tohle vysvětlení? :) To vám někdo poradil, nebo jste to někde vyčetli?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, hanny 2, gagaga, Seznam.cz před 3644 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Tak ono se nemusí jednat jen o natěračské práce,v podstatě jde o to,že pokračuješ v činnosti jako by se nechumelilo,i kdyby se mělo jet přes mrtvoly…
Doplňuji:
Mamka tohle pořeklado občas používá,když si stěžuje třeba na špatně udělanou práci.
Dá se aplikovat na skoro jakoukoli situaci v životě.Příklad:
například máš sex s holkou,použijete pánskou ochranu a stane se nehoda-ona mrška rupne.Vás oba to v daný moment nebude zajímat,a pojedete dál,jako by se nic nestalo,protože se nechcete vyrušovat a hledáním,rozba­lováním a nasazováním další ochrany.
Pojedeš autem,něco ti v něm zařachá a ty přesto pojedeš dál,dokud bude auto pojízdné.

Upravil/a: iceT

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Podobný dotaz již padl.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-vecer-co-znamenaji-tato-prislovi

Samozřejmě přenesený význam, začne se nějaká práce, pokračuje se v ní, i když nepřinese žádný užitek, není dobře odvedená. Jen aby se neřeklo, že se nic nedělá.
Doplňuji:
Dívala jsem se na významy slov. Natírat – jeden z mnoha významů – znát, něco umět.
V tomto významu se objevuje i v literatuře. Ten vám to všem natřel.

Takže se domnívám, že z původního významu přísloví : že někdo je škovný, že umí natírat i to, kde jsou díry a že práci dokončí, vznikll přenesený nespisovný význam v negativním slova smyslu – měco pustoším, kazím, ničím. Vztah ke slovesu tříbit, které má stejný základ jako třít, ale význam se rovněž posunul.

Těžko říct, na otázku proč nenní určitě jasná odpověď.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanny 2

bolaku – díra a natírání je jen takové přirovnání.Dám ti příklad – zedník staví dům a i když má všechno špatně – křivé zdi,nakřivo okna,barák možná spadne – tak staví dál a vůbec na to nehledí.Ale tohle je samozřejmě extrém.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Zbynas

Natře všechno barvou bez jakýchkoli překážek.

Stačí zapátrat v historii tohoto serveru.
Doplňuji:
bolak: nemusí se tím, jak řekl ice, myslet jen natírání. Pro lepší pochopení: otrok chodí s vědrama daleko k řece pro vodu, ale ta vědra jsou děravá, a než se vrátí zpět k otrokáři, skoro všechno vyteče. Ale on nosí pořád, aby nanosil požadované množství. Musí. A tak by se dalo na něj aplikovat tohle přísloví.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-vecer-co-znamenaji-tato-prislovi

Upravil/a: Zbynas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Zřejmě cosi o bodypaintingu :{D>

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

No, dobře, tak já to tedy beru že takhle to prostě je, ale jak to tedy vzniklo? Přece ten kdo to vymyslel, tam musel vidět nějakou souvislost…

Jediný co mě napadá, že někdo dejme tomu dostane za úkol něco natřít, třeba v rámci pracovní náplně, něco co je určené k prodeji, a uprostřed natírání zjistí že je v té věci díra, nicméně on má svou normu kterou musí splnit, a tak nehledí na to že ta věc se stejně bude muset vyhodit, a natírá ji dál, aby nemusel natírat novou, když už má tady půlku hotovou.

Je to možné? Odhalil jsem jedno z největších tajemství lidstev?

před 3643 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek