hanulka11

Co znamená přísloví?

„Proplout mezi Scyllou a Charybdou.
Doplňuji:
Vyváznout z nebezpečného ohrožení ze dvou stran. S tím souvisí také legrační ekvivalent českého „z bláta do louže“ – ze Scylly do Charybdy.

Nejlepší odpověď
annas

Skylla a Charybda jsou příšery,které u břehů Sicílie zabíjejí nevinné námořníky..
Skylla a Charybda žili u Sicílie poblíž utésů. Skylla sídlila v jeskyni, z které byla vidět jenom kousíček obludy, a to překrásná nahá dívka, která námořníky přitahovala. Dolní část skrývala šest hlav porostlé zelenými vlasy,a dvanáct nohou. Byla to dcera mořského boha Forkýna a bohyně vln Krataie. Dříve to byla krásná dívka, kterou ze žárlivosti proměnila Poseidonova manželka v tuto ohavnou příšeru. V nižší skále nedaleko od Skylly žije Charybdis, podmořská obluda podobná rybě, která třikrát za den pohlcuje obrovské množství vody, vypije skoro půl moře, až je vidět mořské dno, a třikrát denně tu vodu zase chrlí ven. Je-li nablízku nějaký koráb, celý zmizí v bezedném chřtánu. Přesto se jeví Charybdis jako poněkud méně nebezpečná než Skylla, protože škodí jenom třikrát denně. Je tedy možné, že koráby v jinou dobu kolem ní proplují. Mezi těmito ohavnými příšerami dokázali proplout jen dvě lodě: loď Argonautů a Odysseova loď. Sice to stálo pár mužů, která Skylla snědla, ale vyvázli ve zdraví. Nikdo tyto příšery nezabil, ale není známo, kde skončili, možná ještě hodně dlouho zabíjeli nevinné námořníky…

Pro ověření odkaz:

Zdroj: http://www.baj­namonstraapri­sery.webgarden­.cz/skylla-a-charybda/novy-prispevek-37.html

Další odpovědi
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sky­lla