talka

Co znamená přilití trochu vody do vína v kalichu?

Při mši.

Nejlepší odpověď
annas

Ten akt sahá do minulosti.

Inormace z římskokatolické církve ve Františkových Lázních.
http://fu-frl.hyperlink­.cz/liturgie_a_mse_sva­ta.html

Příprava darů
„Kněz od ministrantů přijímá konvičky, v nichž je v jedné víno a v druhé voda. Nejčastěji se z praktických důvodů používá bílé víno, které netřísní. Není tedy důležité, jaké barvy víno je, ale je značně důležité, aby se jednalo o víno révové a přírodní, naprosto bez příměsí. Protože také Pán Ježíš při ustanovení Eucharistie takové víno použil. V té době nebyl znám například rafinovaný řepný cukr, proto takové víno, které by bylo například uměle doslazováno, bylo by nezpůsobilé k použití a mše sloužená s použitím takového vína by byla neplatná. Proto se velmi dbá na to, aby mešní víno bylo pravé a čisté. Jinak nemá předepsánu žádnou zvláštní vlastnost. Víno tedy kněz vlije do kalicha a hned do téhož kalicha přilévá také malou kapičku čisté vody. V antice bylo obvyklé víno poněkud ředit. (Pít víno bez vody se považovalo za barbarství a opilství, to mohli tehdejší mravokárci říkat, protože ještě tehdy neznali destiláty.) Voda do vína se přidávala i u židů. Avšak voda se do vína přidává skutečně ve velmi malém množství, aby víno zůstalo ještě vínem. Voda do vína přilévaná symbolizuje naše lidství. Víno samo symbolizuje Kristovo Božství. Tento nepatrný obřad nás upomíná na to, že v Kristu jsou nerozdělitelně spojeny obě přirozenosti: lidství i božství. V tom smyslu také kněz potichu recituje krátkou modlitbu: „Jako se tato voda spojuje s vínem, tak ať jsme spojeni s božstvím věčného Slova, spojeného s naším lidstvím.“ Tak se připomíná, že jsme v Kristově Církvi spojeni mysticky s oslaveným Kristem. Církevní otcové připomínají rovněž, když vysvětlují nutnost míchat ke mši víno s vodou, že z probodeného Kristova boku na Kříži vyšla krev a voda.“

atd.

Další odpovědi
Pepa25

Smíchání vody s vínem nemá jiný význam než napodobit věrně to, co konal sám Ježíš, neboť v prvním století se ve středomoří pilo víno smíchané s vodou. (Například arménská církev vodu do vína z historických důvodů nepřidává.) Modlitba, která doprovází přidávání trochy vody do kalicha, má svůj původ ve vánoční vstupní modlitbě z 5. století a součástí přípravy darů se stala ve středověku. Jáhen či kněz se ji modlí sice potichu, ale v množném čísle, tedy za všechny. Jeho modlitba naznačuje, že eucharistie nám nepřináší nic menšího, než sjednocení s Kristem, tedy naše zbožštění.

Jáhen nebo kněz naleje víno a trochu vody do kalichu a potichu řekne: Jako se tato voda spojuje s vínem, tak ať jsme spojeni s božstvím věčného Slova, spojeného s naším lidstvím.

Zdroj: http://www.li­turgie.cz/mse-svata/priprava-daru/zehnaci-modlitby-nad-dary/

Pepa25

Jako nejvhodnější zdroj odpovědí na podobné otázky mi přijde web liturgie.cz, který provozuje Pastorační středisko Arcibiskupství pražského.

annas

Ad Pepa26.
Nějak jste zapomněl na odkaz.

http://www.li­turgie.cz/mse-svata/priprava-daru/zehnaci-modlitby-nad-dary/

annas

Omlouvám se. Neposunula jsem stránku. Díky. 🙂