Retko

Co znamena pré…

zde – „Když kocour není doma, myši mají pré.“
Doplňuji:
to jo, ale co znamena slovo PRÉ, tak byla polozena otazka..

Nejlepší odpověď
quentos

pré znamená „volnost, svoboda“. Kolegové mají tedy svým způsobem pravdu.

Zdroj: vetesnik.webpar­k.cz/slovniky/slov­nik23.htm

Další odpovědi
annas

Ještě doplnění:
SSJČ říká, že mít pré znamená mít volnost, zvůli. Ve sbírce Lidová rčení se dočteme, že mít pré rovná se „míti se dobře, míti volnost“ a že v Jungmannově Česko-německém slovníku je také spojení „všude chce mít pré“, které se vysvětluje jako „všude chce být první“.
Jde o obraz situace, která nastává, když je kocour dočasně nepřítomen, je velmi starý a objevuje se jak v latinských, tak ve starých českých úslovích. Latinsky se to řeklo Murilego mures fiunt absente rebelles, čili Když kocour není doma, mají myši hody, nebo také Quo non versantur catti, mures dominantur, tedy Kde nepřebývají kocouři, vládnou myši. Staří Češi říkali velmi podobně „Kde nenie kočky, myši vevodie“.

Slůvko pré se do tohoto úsloví dostalo někdy v 18. století, i když jedna, dnes neuznávaná teorie předpokládá dřívější přejetí. Podle ní slůvko pré přinesli do češtiny španělští žoldnéři za třicetileté války nebo španělští dvořané císaře Rudolfa o něco později. Ve španělštině a také v portugalštině je výraz pre, který znamená žold, a toto pre se mělo dostat do našeho úsloví o kocourech a myších. Asi to není pravda především proto, že pré v českých slovních spojeních neznamená nic tak materiálního jako je žold, jde o svobodu.
Pravděpodobnější teorie říká, že pré je původně německý karetní výraz das Prä, který znamenal „mít přednost“, být před někým nebo před něčím. A toto nejprve karetní a pak i v jiných souvislostech používané das Prä vzniklo z latinské předložky prae, tedy před. Onen německý karetní výraz pochází z francouzské fráze avoir la préférence, tedy mít přednost a francouzské préferance je mimo jiné tvořené původně latinskou předponou prae-. Takže pre nevzniklo z latinského prae přímo, ale oklikou. Ostatně i kdyby byla pravdivá ta první, žoldácká, teorie, při pátrání po původu španělsko-portugalského pre bychom nakonec také došli k latinskému prae.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_to_zna­mena_mysi_maji_pre_co_je­_to_slovo_pre_­.html

panenka

Znamená to například že když nemáš doma rodiče můžeš si v tvém domě udělat s kamoši večírek a bavit se.

Radovan M

Znamená to, že když ten hlava domácnosti není doma, dějí se tam „prapodivné“ věci, které by se tam normálně neděly.