Mili @

Co znamená pozdrav „servus“ ????

Doplňuji:
http://nevolnic­tvi.navajo.cz/

Nejlepší odpověď
kropitko

servus

  1. pozdrav
  2. posel, úřední sluha

Zdroj: http://www.slovnik-cizich-slov.net/servus/

Další odpovědi
Garlon

ser vus :D

Tiiit

podle mě by to mohlo být něco jako ahoj nebo čau

miki69

Je to pozdrav na Slovensku převzaty z maďarštiny

hanulka11

je to prostě druh pozdravu

vznik lze tušit zde
Servus Humillimus = ponížený ( skromný ) služebník
tak asi zdravili dříve své nadřízené

irij

Zkus to rozdělit na půl a přidej kroužek.

annas

Chci vložit odkaz na podobnou otázku, ale vysvětlení v otázce je nefunkční., proto doplňuji.
Servus (otrok) je dokonce v latině vzor pro skloňování

Odkaz nefunguje, v něm je uvedené, že servus = otrok. Doplňuji z anglického etymolgockého slovníku. Neupravený překlad.

Servi = otroci (servus = otrok) O trok = věc, objekt, předmět vlastnického práva X v něčem se odlišuje od věci → lze jej propustit na svobodu, z objektu se stává subjekt
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=ser­vus&searchmode=no­ne

late 15c nevolník (n.) Podívejte se nevolníka na Dictionary.com
„služebník, slouží-člověk, otrok,“ od staré francouzštiny nevolníka „vazalem, sluha, otrok“ (12c.), z latinského Servum (nominativ Servus) „otrok“ (viz sloužit). Fallen z použití v původním smyslu slova 18c. Význam „nejnižší třídu pěstitelů půdy v zemích kontinentální Evropy“ je od 1610s. Použití moderních autorů s odkazem na středověkých Evropanů první zaznamenané 1761 (dobové Anglo-Latinská záznamy použít nativus, villanus, nebo Servus).

1Serf. Otroci, které pracovaly na pozemku ve feudálním systému. Zmizel s feudálního systému v západní Evropě, ale emancipovaná mnohem později v Rusku cara Alexandra II.
2. Urážka.

1. „Fly své poddané, FLY Muhahaha!“
Bill:. „Zatraceně, že Leroy, ty jsi jako nevolník!“
Leroy „tvoje máma je nevolník“
Bill: „Vaši rodiče jsou nevolníci, a budu jim osvobodit!“
Leroy: „Ach, Toupe!“
Bill: „Podívejte se a páří“

http://www.ur­bandictionary­.com/define.php?ter­m=serf

--
Pozdrav servus – pozdrav pocházející z latinského slova Servus = služebník, otrok. Používaný v období 1. československé republiky i později. Současně byl používán i ekvivalent tohoto pozdravu, zejména obchodníky ve slovním spojení „Na shledanou, služebník (nebo služebníček), přijďte zas. Jako špatná se tak jeví domněnka, že pozdrav má něco společného se slovy "sráti“ a „vousy“.

http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Pozdrav

Radak

Co znamenají dneska pořád ty otázky na pozdravy? Něco mě v této souvislosti napadá a říkám si to snad proboha né. Myslíš, Mili@, že jsme jako nevolníci? Zajímavý pohled na věc, než půjdu spát, budu o tom přemýšlet. Můj první dojem je, že je to přehnané, ale třeba se mýlím.

hanulka11

nepochopila jsem ten odkaz