ToshiV

Co znamená pojem zlaté oči?

Co to znamená, když někdo řekne „zlatý voči“? A jak tento pojem vznikl?

Nejlepší odpověď
briketka10

Znám jen hudební skupinu ZLATÝ VOČI
http://www.hu­debniskupiny.cz/zla­ty-voci

Jinak tento pojem je hovorový zlaté oči a není spisovný.
Nevím, jak vznikl.

Další odpovědi
Drap

Něco neskutečného, těžce dosažitelného. Zřejmě to vzniklo z toho, že nikdo zlaté oči nemá.

Kepler

Jak to úsloví vzniklo nevím, ale znamená to něco jako: ty naivo, kéž by to tak bylo! Je to horší než si myslíš, atd.

marci1

Znám rčení:„Zlaté oči, které to viděly“. Jelikož oči mají jiné barvy, než zlatou, tak to znamená, že to nikdo neviděl, že je to nemožné nebo třeba i vymyšlené. 🙂

krahujec

Podle mě to vzniklo z klasických zlatých zubů, přeneseně zlaté oči, které se však tak snadno nahradit nedají jako zuby a z toho vyplývá význam.