sofid

Co znamená pojem stoletá voda?

Co znamená, když jsou povodně a někdo řekne že je to stoletá voda.

Nejlepší odpověď
anonym

Pojem stoletá voda je dost známý, ale málokdo ví, co vlastně znamená. Stoletá voda nebývá jednou za 100 let. Je to taková povodeň, o které předpokládáme, že se za 1 000 let vyskytne jen přibližně desetkrát. Nebo za 10 000 let stokrát. Nikdo ale neví, kdy přesně to bude. Nemůžeme si tedy po takové povodni říci, že máme na sto let klid. Zkušenost nám v případě velkých povodní potvrzuje známé přísloví „neštěstí nechodí nikdy samo“. Povodně se skutečně často vyskytují několikrát za sebou. Očekávaný rozsah zaplavené oblasti při stoleté vodě ukazují mapy zátopových území zveřejněné na serveru HEIS – zde je jedna z nich jako příklad.

Zdroj: http://www.vi­tejtenazemi.cz/vo­da/index.php?ar­ticle=65

Další odpovědi
suaeda

Jak zmiňuje „1574“ jde o pojem statistický tj. 1× 100 se může vyskytnout povodeň, kdy hladina nějakého vodního toku dosahuje nějaké dané výše a průtoku. Existují další pojmy 10-letá, 50-letá, 1000-letá voda. Ačkoliv se mi zdá, že za posledních 10 či 20 let bylo těch stoletých vod nějak více. Ono by se mělo přihlížet také ke změnám klimatu atd.

honza19hk

znamená to že by se měla objevit 1 za 100let.Ale spoléhat se na to nedá..Nyní některé řeky 100leté povodně dosáhly,a od roku 2002 to 100let není. Pokud má vhodné podmínky může být i každý rok.