Weroniq

co znamená pojem kuropění?

když se v knize píše, že se vyrazí za prvního kuropění, tak kurem se myslí slepice nebo kohout? ale ti přece nepějí.. nebo je to jedno jaký pták? a to že začnou skřehotat znamenalo, že vyšlo slunce a lidi se podle toho budili, když ještě nebyly budíky?
Doplňuji:
zajímavé, děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Kuropění opravdu souvisí s kohoutem.
Jde o dobu, kdy začínají kokrhat kohouti, tedy časné ráno. Je to „první kur pěnie“.

Kur = kohout. Kura = slepice.

Podle staročeského slovníku.
Doplňuji:
Staročesky pěnie (pění) má 5 významů. Jedním z nich je „vydávání ptačích melodických zvuků“, to znamená i kohoutí kokrhání. Proto opravdu „kur pěnie“.

Další odpovědi
chudst

Zkusim to dat dohromady po svem, jinak ale budu vicemene tlumocit quentose a Drapa (ktereho take opravim, ze to neco se slepicemi spolecneho ma).

Kuropeni je od kura, ktery peje. Jinak receno – kouhouti zakokrhani. A kohouti kokrhaji, kdyz svita – tenkrat budiky nemeli a na vnitrni hodiny kohouta (i ostatnich zvirat) se mohli celkem dobre spolehnout.

„Za prvního kuropění“ bych volně v dnešní češtině řekl „Za úsvitu.“ – a výše máte odůvodnění proč.

quentos

ne, není to jedno, jaký pták, kuropění je opravdu pouze pění kura domácího (proto se tomu říká KUROpění), tedy ve většině případů jen jeho samců – kohoutů. Že má kokrhání k pění daleko, je sice pravda, ale jde o obrazné vyjádření s „trochou tolerance“ :{))>

Drap: ale má…

Drap

kuropění – svítání
Nemá to nic společného se slepicemi

Bičiště

Za Slovníku jazyka českého: (Frant. Trávníček 1952) Kuropění = pění, hlasy kur, kohoutů za časného rána (knižně); vstává … před kuropěním ap.

Zdroj: Slovník jazyka českého

Děda Louda

Kuropění je používáno ve smyslu pění na kůru, tedy první kuropění je kostelní zpěv při ranní bohslužbě.
V poslední době se používá spíše celodenní žvástání, protože chození do kostela vystřídalo bohapusté vysedávání po schůzích.
Slepice v kostele mi nepřijde jako dobré vysvětlení původu zkoumaného rčení.

kagrnitz

nemyslim, ze by to bylo az tak snadne. na netu se jako ekvivalent uvadi cockcrow a gallicinium, to je jednoznacny odkaz na kohouta, jako na puvodce. me vsak zarazi, ze se nikde nedocitam o te radove cislovce. u niederleho cteme, ze stari slovane delili den na nekolik casti, mimojine na tri kuropeni. jak dlouha tato byla? deset minut jako v pohadce o mrazikovi (coz by naznacovalo niederleho spojovani zacatku a delky mesicu s prislusnymi prirodnimi fenomeny), nebo nekolik hodin (kvuli symetrii – srovnej se skot. airts, ci island. aettir)?