Co znamená pojem arizace majetku?

Nejlepší odpověď
hanulka11

arizace
[Sanskrt + latina], konfiskace židovského majetku a jeho převod do rukou tzv. árijců (ve smyslu nacistického zákonodárství a zejména norimberských zákonů z roku 1935) prováděná v nacistickém Německu a v zemích, které ovládalo. V nacistickém hospodářství sloužila ke zničení konkurence a rozšíření moci monopolů i k obohacení funkcionářů NSDAP. Byla uvedena nařízeními z dubna a června 1938 o hlášení majetku a registraci podniků židovských občanů. Zákon o vyvlastnění židovského majetku vypracoval F. Flick. Realizován nařízeními z listopadu a prosince 1938.
Na území protektorátu Čechy a Morava byla arizace zahájena nařízením říšského protektora z 21.6.1939. Zkon­fiskovaný židovský majetek přecházel do německého vlastnictví. Arizace se tak stala nejen projevem perzekuce židovského obyvatelstva, ale též nástrojem posilňování pozic německého kapitálu v protektorátě.
Arizace se uskutečnila též na území Slovenského státu. Jejím právním základem se stal tzv. arizační zákon z dubna 1940, novelizovaný v listopadu 1940 a v září 1941

jednoduše řečeno je to zabavení majetku

Zdroj: http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&s_lan­g=2&id_desc=4897&ti­tle=arizace

Další odpovědi
anonym

Arizace je odvozena z německého výrazu Arisierung a znamenala v nacistickém Německu a jím ovládaných zemích vyvlastnění majetku osob, které byly židovského původu a jeho následné převedení do rukou nežidovských, nejprve tzv. árijských správců a posléze majitelů.