Co znamená ,,Nouze naučila Dalibora housti"?

Nejlepší odpověď
annas

Úsloví „nouze naučila Dalibora housti“ patří k české kultuře. Většinou víme, k jakému příběhu z českých dějin se to úsloví vztahuje. Příběh je v Jiráskových pověstech českých, zhudebnělý pak ve Smetanově opeře Dalibor, a i když možná za takových padesát let to už nebude pravda, dnes pořád ještě většina Čechů obě zmíněná díla zná.
Dalibor z českých pověstí se ve vězení jaksi z nouze naučil hrát neboli houst na housle a od té doby popisujeme situaci, kdy nás okolnosti proti naší vůli donutí naučit se něco užitečného, příslovím Nouze naučila Dalibora housti. Zítra si řekneme, o kterého šlo Dalibora, jak se dostal do nouze a co to bylo za housle, na něž Dalibor hrál. Pokud na ně vůbec hrál.

Další podrobné informace jsou v odkazech:

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/109079

Další odpovědi
quentos

housti je knižně muzicírovat, hrát na hud. nástroj

Pokud znáte příběh o Daliborovi vězněném v Daliborce, pamatujete se, že se v době věznění naučil hrát na housle. Obecně se tím tedy myslí, že vás i nouze může něčemu naučit, ještě obecněji že všechno zlé je k něčemu dobré

iceT

http://cs.wiki­source.org/wi­ki/Star%C3%A9_pov%C4%9Bs­ti_%C4%8Desk%C3%A9/O_Da­liborovi_z_Ko­zojed

tom004

Když už není nikdo,kdo pmůže,musíš si nějak pomoci sám.

elektrikář

Na Pražském Hradě byla postavena věž z vězením. Prvním nájemníkem byl jistý Dalibor. Nevím už celkem co provedl. Mněl dlouhou chvíli naučil se pro to hrát na housle.Z okénka pouštěl provázek z uzlíkem kam mu lidé dávali jídlo. Z toho vzniklo jméno věže a pověst.