Retko

Co znamena „nezajištěny dodavatelsky úvěr“?

Nejlepší odpověď
standa

Jednou z odpovědí může být i takovýto případ:

Firma s fiktivním názvem „DODAVATEL“ prodala jiné firmě s názvem „ODBĚRATEL“ zboží v ceně 1.000.000 Kč na záklaldě řádné objednávky a řádného předávacího protokolu, ale neuzavřela žádnou písemnou kupní smlouvu.

Odběratel kupní cenu v dohodnutém termínu nezaplatil a požádal dodavatele, aby mu prodloužil splatnost např. o 3 měsíce.

Dodavatel souhlasil a tento náhradní termín splatnosti si s odběratelem podepsali v jednoduché dohodě, kde mohli dohodnout i úrokovou sazbu.

V tomto okamžiku poskytnul Dosdavatel Odběrateli ´úvěr´ ve výši 1 mil.Kč za např. 8% úrok p.a., takže proto „dodavatelský úvěr“

No a protože si Dodavatel nedohodnul (nevymohl) žádné zajištění (např. podpis směnky, nebo uznání závazku pod tíhou sankce atd.), tak je tento úvěr tzv. „nezajištěný“ a bude se případně hůř vymáhat jeho splacení.