hanulka11

Co znamená název SUDOKU ?

Od čeho je odvozen a kdy se u nás objevily tyto první číselné „hříčky“?
Doplňuji:
A kdy se u nás objevily tyto první číselné „hříčky“?

Nejlepší odpověď
annas

Název Sudoku vznikl z japonského “Súdži wa dokušin ni kagiru“, ale hra odtud nepochází. Za autora Sudoku je označován Howard Garnes, který ji v roce 1979 publikoval pod názvem Numer Place (Umísti číslici). Nicméně už dříve se objevovali hry podobná Sudoku. Velkou oblibu si získala v Japonsku, kde ji postupně začali říkat Sudoku a tento název se ujal.

Více na:

Panenko, odpověděly jsme ve stejné minutě, jak je vidět u času vložení otázky.
Doplňuji:
Mašla jsem jinou informaci o původu.

Slovo sudoku pochází ze Švýcarska. Ve Švýcarsku již začátkem osmnáctého století švýcarský matematik Leonardo Euler objevil „tajemství sudoky“ a pojmenoval jej latinské čtverce. Do jednotlivých čtverečků vypisoval, ale písmena, ne čísla- jak je tomu dnes. Je však zřejmé, že dnešní sudoku má kořeny svého vzniku a původu ve Švýcarsku, zásluhou dokonalého matematika Eulera.

I když se všeobecně traduje, že zakladatelem a tvůrcem sudoku je známý Američan Howard Garns. Howard Garns roku 1979 vymyslel obdobu tak zvaných latinských čtverců, kdy místo písmen se měli do políčka vypisovat čísla. Howard Garns sudoku, tak jak ji známe dnes publikoval pod názvem „Number Place“ a stvořil ji pro časopis.

http://www.hraj­sudokuonline.com/his­torie.html

Zdroj: http://www.ce­lysvet.cz/sudo­ku-online

Další odpovědi
panenka

Název Sudoku vznikl z japonského “Súdži wa dokušin ni kagiru“, ale hra odtud nepochází. Za autora Sudoku je označován Howard Garnes, který ji v roce 1979 publikoval pod názvem Numer Place. Nicméně už dříve se objevovali hry podobná Sudoku. Velkou oblibu si získala v Japonsku, kde ji postupně začali říkat Sudoku a tento název se ujal

Zdroj: http://www.tvin­fo.cz/uvod/ga­me/127

anonym

Vše je to popsáno na wikipedii, stačí tam jen krátce nahlédnout.

V roce 1979 jistý Howard Garns tento puzzle vymyslel a publikoval v časopise pod názvem Number Place

Svůj nynější název si však hra vysloužila v japonsku kde byla představena pod názvem „SUji wa DOKUshin ni kagiru“ což můžeme volně přeložit jako „osamělá čísla“, slovo dokushin znamená „svobodný/nezadaný“

puzzle byl pod tímto názvem později zkráceném na „sudoku“ představen v japonském časopise Monthly Nikolist v Dubnu roku 1984

více zde http://en.wiki­pedia.org/wiki/Su­doku

annas

V citovaných odkazech je uvedeno, že to bylo v polovině roku 2005.

Vpředu už nemám možnost doplnit. Uvádím ještě jeden odkaz.

V českých novinách lze první zmínku o sudoku najít na začátku června 2005.

http://www.ct24­.cz:8080/kalen­darium/72270-rozmach-sudoku-odstartoval-list-the-times/

panenka

🙂 Ano Annas všimla jsem si to nevadí hlavně že uživatelce bylo na otázku odpovězeno.