Kepler

Co znamená mít velké srdce?

Že si tam vejde každý, že si neděláš nepřátele? Nebo je význam jiný?

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě beru přenesený význam, nikoliv zdravotní diagnózu.

Matouš 15, 18–19: „To však co z úst vychází, jde ze srdce, a to člověka znesvěcuje. Neboť ze srdce vycházejí špatné myšlenky, vraždy, cizoložství, smilství, loupeže, křivá svědectví,urážky.”

https://books­.google.cz/bo­oks?id=MKfSDwA­AQBAJ&pg=PA73&­lpg=PA73&dq=Ma­tou%C5%A1+15,+18-19:+%E2%80%9E­To+v%C5%A1ak+co+z+%C3%BAs­t+vych%C3%A1z%C3%AD,+jde­+ze+srdce,+a+to+%C4%8Dlo­v%C4%9Bka+znes­v%C4%9Bcuje.+Ne­bo%C5%A5+ze+srdce+vych%C­3%A1zej%C3%AD+%C5%A1pat­n%C3%A9+my%C5%A1len­ky,+vra%C5%BE­dy,+cizolo%C5%BEs­tv%C3%AD,+smil­stv%C3%AD,+lou­pe%C5%BEe,+k%C5%99iv­%C3%A1+sv%C4%9Bdec­tv%C3%AD,+ur%C3%A1%C5%BE­ky.%E2%80%9D&s­ource=bl&ots=KCEc3stPE­u&sig=ACfU3U0YN­WTIbqaDH3NwBKFzHj9_­NVio7g&hl=cs&sa­=X&ved=2ahUKEw­jD1ZTj0qvqAhXCsKQKHbFnBog­Q6AEwAHoECAMQAQ#v=o­nepage&q=Matou­%C5%A1%2015%2C%2018-19%3A%20%E2%8­0%9ETo%20v%C5%A1­ak%20co%20z%20%C3%BAs­t%20vych%C3%A1z%C3%AD%2C­%20jde%20ze%20srdce%2C%2­0a%20to%20%C4%8Dlov%C4%9­Bka%20znesv%C4%9Bcu­je.%20Nebo%C5%A5%20z­e%20srdce%20vych%C3%A1ze­j%C3%AD%20%C5%A1pat­n%C3%A9%20my%C5%A1len­ky%2C%20vra%C5%BE­dy%2C%20cizolo%C5%BEs­tv%C3%AD%2C%20smil­stv%C3%AD%2C%20lou­pe%C5%BEe%2C%20k%C5%­99iv%C3%A1%20sv%C4%9Bdec­tv%C3%AD%2C%20ur%C3%A1%C­5%BEky.%E2%80%9D&f­=false

Srdce je uznačené jako sídlo emocí a citu. Když někdo nemá srdce, je bezcitný, chladný, ubližuje atd. .

Jindy může otevřít své srdce, mít srdce na dlani atd. Pozitivní emoce vyjadřuje také metaforaí mít velké srdce.

Zpravidla jde o to, že někdo má velké srdce pro druhé, cítí s jinými, umí je povzbudit, potěšit nejen své známé, ale pomůže i neznámým, ,pokud se ocitnou v nouzi. Má rád nejen lidi, ale i zvířata, přírodu a není lhostejný k tomu, co se děje, třeb k bezpráví.atd.

Jeho srdce může být nejen velké, ale i zlaté, = jet laskavý, dobrý , milý, přejícný.

Ale myslím si, že mít velké srdce není nějak specifikované pro určité vlastnosti, Zkrátka jde o jedince, který by se „rozdal“, podělí se o to poslední, čeho má sám nedostatek

Podle literatury to vypadá, že v minulosti měl velké srdce ten, kdo se postaral třeba o pocestného, nebo někoho chudého, který strádal.
--

Jak se na velké srdce dívá Jan Sobotka

" Řekneme-li o někom, že má velké srdce, neříkáme nic o tom, jak využívá jeho kapacity."

https://books­.google.cz/bo­oks?id=lofsfN0PX7EC&pg­=PA5&lpg=PA5&dq=Jan+So­botka+velk%C3%A9+srdc­e&source=bl&ot­s=5sk6NO9r8A&sig=AC­fU3U0axbuMI0e7kUv­PBcTW7uSOsnTOD­w&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwjc8Z6q3av­qAhWG_aQKHR8ED­xAQ6AEwAHoECAk­QAQ#v=onepage&q=Jan%20S­obotka%20velk%C3%A9%20sr­dce&f=false

Další odpovědi
aliendrone

Nějaká forma dilatační kardiomyopatie? NJN, každý má něco, ale myslel jsem, že ty máš jen dilatační keplerodalekoh­ledii. ;) :D :D

hapiky

Když máš srdce velké minimálně jako rozum.