štamgast

Co znamená mít „jitrnici na čele“?

Nejlepší odpověď
annas

Znám spiš jelito na zadku, když neposedné dítě dostalo na zadek rákoskou a objevila se mu podlitina.

Jitrnice na čela – nějaký šrám z bitky.

V Zaorálkově knize Lidová rčení se považuje jitrnice za znak hlouposti.
Podle různých vyjádření na netu, jsem došloak tomu, že je to zřejmě pravda.

  1. V přeneseném významu se používá jako nadávka – jitrnice na čele, na hlavě – když je někdo „mdlého“ rozumu, nebo se chová třeba ukvapeně, nepřemýšlí , naletí atd.

    Jeden úhel pohledu..

  2. Z opačného úhlu pohledu člověk, který má na čele jitrnici je vzhledem ke svému uvažování přínosem pro toho, jehož myšlenky nepochopil a podporuje je.

Rub a líc toho, když má někdo jitrnici na čele.

Našla jsem vysvětlení v odkazu, ale je zakázané text kopírovat, přečtěte si sám o jitrnici na čele.

https://g.cz/ne­otrela-kampan-hnuti-ano-zajemcum-o-predni-mista-na-kandidatce-staci-tetovani-jitrnice-na-cele/

Další odpovědi
elkon

Neznám, ale jelito kdekoli na těle, znamená podlitinu.

led

Když opilý „štamgast“ (pojmenování stáleho hosta) jde nocí z hospody nalitej jako čík, sem tam naráží čelem o kandelábr. Ráno pak najde na čele tolik podlitých jitrnic, na kolik lamp cestou narazil. Jó, ta poslední není od kandelábra, to jenom pan četník napřahl svou ruku zákona a pendrekem podržel štamgaste na nohou…