ShadyPony

Co znamená konstantní a variabilní symbol a kam se zapisují?

Nejlepší odpověď
Funna

variabilní symbol slouží k bližšímu určení platby pro plátce, např. když platíš pojistku, je to obvykle číslo smlouvy a podle tohoto čísla si tě pojišťovna dohledá, že jsi zaplatil právě tuto pojistku…

a konstantní symbol není číslo účtu ..číslo účtu je prostě číslo účtu… konstantní je identifikátor, co je to za platbu, např. 4 je platba za zboží, 34 prostředky na mzdy, 54 penále atd..

a oba dva symboly jsou nepovinné, ale variabilní se doporučuje psát (když ho máš), aby bylo jednodušeji dohledatelné, co jsi to vlastně zaplatil, viz příklad s placením pojištění

Další odpovědi
ahold

Konstantní symbol je číslo účtu na který se v bance připisuje poslaná částka. Variabilní symbol identifikuje odesilatele.

dubraro

Doplním dosud nezodpovězenou část otázky:
Zapisují se na příkaz k platbě (bance od držitele účtu), ať již papírový, nebo elektronický.

autacek

Konstantní, variabilní a specifický symbol jsou doplňkovým označením bankovní transakce, dříve povinným.

Specifický symbol u klientů České spořitelny dokonce sloužil jako číslo jejich účtu (pobočka měla stejné číslo pro všechny své klienty a rozlišovalo se to právě tímto).

Zjednodušeně lze tedy říci, že tyto údaje slouží k lepší identifikaci bezhotovostní platby, ať již příchozí, nebo odchozí.

Jiří Bohumil

V současné době jsou KS,VS a SS u bankovního příkazu v podstatě nepovinné. V případě plateb je ale dobré a nutné je vždy, dle obsahu faktury, případně informace prodejce (VS, příp. SS) uvádět, aby příjemce věděl, na co a kým byla platba poukázána. KS je orientační o typu platby a zadává se dle informace banky.
Zapisují se do příkazu k úhradě z bankovního účtu plátce.

mosoj

Jak nepovinný vs? Když si posílám peníze na účet, čert to vzal, ale jak jinak pozná věřitel za co je ta platba, či od koho je.