zjentek

Co znamená, když se věci dějí „o sto péro“?

Nejlepší odpověď
annas

"Vo /o sto péro (rychle, intenzivně)

Vypráví se, že dva mladíci v Cajzlově se v roce 1880 vsadili, že jeden z nich sbalí jistou dívku do svátku sv. Jana Nepomuckého. Sázku uzavřeli 29. ledna a o výsledku se mělo rozhodnout ob sto šest dnů, tedy 15. května, kdy měl tento světec svátek. To bylo na tehdejší dobu docela rychlé sbalení děvčete a tak se stal výraz ob sto šest synonymem pro brzy či rychle.

Časem se na původní příhodu pozapomnělo. A místo ob sto šest se začalo říkat o sto šest nebo dokonce ostošest. V Brně pak též vo kilo šest. Jenže přesní Němci si všimli, že mezi 29. lednem a 15. květnem není 106 dnů, ale jen 105, protože zmíněný rok nebyl přestupný. A tak začali říkat o sto pět. A toho se zase chytili Moraváci a slovo pět nahradili slovem péro. "

https://hante­covasajtna.web­node.cz/_files/200000068-0e0cf0e0d2/pr­ibehy%20brnen­skych%20slov.pdf

Vše má svou historii, takže určitě i toto přirovnáním. Domnívám se, že souvisí s historií psacích potřeb.

"Historie psacích potřeb nemůže začít jinak než namáčecím perem. Pero bylo užíváno již písaři egyptských králů před 4000 lety. Nejčastěji se používalo husí brko seříznuté do špičky a namáčené do inkoustu rostlinného původu. Později se pero začalo seřezávat šikmo, takže stopa byla vlasová, což umožnilo rychlejší psaní. Stínování se pak provádělo tlakem.

V 19. století se začalo využívat ocelové pero, které umožňovalo rychlejší a pohodlnější psaní. Tato pera se pak vyráběla až do konce 30.let 20. století. To už se ale vyvíjelo jak plnicí, tak i kuličkové pero. atd. "

https://www.luxusni-pera.cz/historie/

Z toho plyne, že psaní brkem bylo pomalejší, když se objevilo ocelové pero, rychlost se zvýšila. Zřejmě bylo vzácné, obyčejní lidé si pera cenili, takže při sázce při rychlém dění se začalo používat „o sto pero“.

Na sto pero – zase šlo o spolehlivost, udělám to každopádně, na 100 procent.

Další odpovědi
JežíšKristus

Jsem rád, že se ptáte až po 22. hodině.

seraphico

To znamená, že se věci dějí rychle.

Zdroj: https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/pero

elkon

Také můžeme říci „hlava nehlava“. Prostě fofr za každou cenu.

Kepler

Je to malinko pomalejší, než když jedeš o sto šest. Nějaká péra už nejsou „IN“. Tedy jak které 😊

GM

To znamená „furt pryč“. V Brně.

Rokio

Dějí se rychle.