BEAES

Co znamená, když se řekne „oslí můstek“?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Oslí můstek je jednoduše řečeno mechanická pomůcka k zapamatování něčeho, co by samo o sobě bylo pochopitelné a zapamatovatelné jen stěží

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_to_zna­mena_osli_mus­tky_snadnejsi_pocho­peni_nepochopi­telneho.html

Další odpovědi
panenka

je to pomůcka k zapamatování

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/os­li-mustek

hanulka11

Víte co je to oslí můstek a jak moc dokáže ovlivňovat naše životy? Mnohem víc, než si myslíte. Co je to vlastně oslí můstek? Prvoplánově je to pomůcka, kterak si zapamatovat něco, co by jinak bylo stěží zapamatovatelné i když to nemá logickou vazbu, je možné ji zdánlivě najít.

Typickým oslím můstkem je například pomůcka „befelemepeseveze“ kterou zajisté známe všichni a víme k čemu slouží. Nikdo naštěstí nepřemýšlí, kde jede jaký pes, na čem a jestli má vodítko. Ne vždy tomu ale tak je.

Oslí můstek je zdánlivě logická zkratka k něčemu, co si potřebujeme zapamatovat. Hledá, či spíše navozuje zdání logiky a vztahy tam, kde reálně žádné nejsou. Je založen na zdánlivé podobnosti a dovoluje pak uživateli tohoto oslího můstku si vybavit skutečnost. Příkladem může být oslí můstek používaný k zapamatování druhů krápníku viz „stalakTit“ – krápník visící odshora dolů podle tvaru písmene T v tomto slově a „stalagMit“ – krápník rostoucí zdola nahoru zase podle písmena M. Každý jistě chápe, že tato písmena nemají s krápníky nic společného, ale podivili byste se, kolik lidí je schopných a ochotných v běžném životě tuto logickou souvislost otočit a podle písmen dovozovat, co zapříčiní růst krápníků. Zpětně dovozují pomocí oslího můstku vlastnosti a důsledky, které by trochu uvažujícího člověka ani nenapadly

Zdroj: http://pavelko­lar.blog.idnes­.cz/c/85930/Co-ma-spolecneho-vir-kontejner-praseci-chripka-a-jaderny-odpad.html