Co znamená, když se o někom řekne, že je „podškrobek“?

Nejlepší odpověď
annas

Známý je i výraz podškrabek, také se místně říká výškrabek (vejškrabek). Slovo se používalo (možná i v nářečí stále používá) pro označení dítěte, které se narodilo rodičům, třeba ve vyšším věku, jako poslední – při větším počtu děti. I dnes přeneseně i v jiné oblastí – ten, kdo je poslední.

Původní význam podle Staročeského slovníku:

  1. pečivo upečené ze zbytku těsta vyškrábaného z díže.
  2. nedonošenec.

Další odpovědi
tojsemjá

Zajímalo mě to,tak jsem si zapátrala.Sta­ročeský ani synonymický slovník nebyl nic platný,ale našla jsem básničku-

Bývalo nás doma pět.
První byla Apolena,
za Florišem zas Mařena,
po ní tlustý Jakubek
a potem ja-podškrobek
.......
z toho usuzuji,že se jedná o nějaký krajový výraz pro slovo vejškrabek-dítě pořízené jako poslední, tzv „na stará kolena“