PN

Co znamená, když pilot řekné, že vidí letadlo např na druhé hodině, nebo na páté hodině ap.?

Doplňuji:
Tak že, když je „něco“ na 6 hod., tak je to pod ním? A když je „něco“ na 12 hod., tak je přímo před ním, nebo nad nim?

Nejlepší odpověď
anonym

Přímo před pilotem (ve směru pohybu – letu) je myšlená 12.
A je jednodušší (názornější – pro člověka znajícího rozložení hodinového číselníku) říct např. „letadlo na druhé hodině“, než letadlo 60° vpravo před námi…
Doplňuji:
Když „je "něco“ na 6 hod.„, je to přímo ZA ním. "A když je "něco“ na 12 hod.", je to přímo před ním.

Další odpovědi
beer

Představ si před očima klasický hodinový ciferník. Poloúsečka od směru k jednotlivým číslicím pak ukazuje ten směr ))
Doplňuji:
Oprava: ..Poloúsečka od středu..

Drap

Upřesňuje polohu. Na obloze, stejně jako na moři není žádný orientační bod, tak se poloha upřesňuje pomocí virtuálního ciferníku hodin.

zistan

12 Před ním, 6 za ním 3 v pravo 9 v levo

MK44

K doplnění otázky:

Když je něco na 12. hodině, je to přímo před Vámi – ve směru, kterým letíte.
Když je něco na 6. hodině, je to za Vámi – například, když Vás pronásleduje.
Ale v těchto případech je rychlejší říct: přímo před/za námi.
Nejvíc se používá: na 1./2./3. nebo na 9./10./11 hodině. (Možné je samozřejmě i na 4. nebo 7. hodině apod.)

honza19hk

je to totiž nejednodušší udání směru je to to samé jako když čumíš na hodiny.
když je to na 6 hodině je to přesně za ním.Otázkou pak je zda k tomu přidá letovou hladinu která je v letectví důežitá. Např letadlo na 12 hodinách v 9 tisících,naše výška 10 tisíc.letadla nelétají ve stejné výšce protže by se sundali navzaájem.Trasy jsou naplánovány a výška je jiná takže pokud nedojde k pochybení nemžou se střetnout.Může se stát že letadlo proletí nad jiným ale o někol stovek metrů výš nebo níž.

Hamon

Polož si na zem velké analogové hodiny. Postav se doprostřed tak, abys před sebou měl dvanáctku. pak bys měl vědět, kde je která hodina.