FlAsh_7

Co znamená, když je např. bůh svržen?

Nejlepší odpověď
annas

Ptal jste, jak se máte učit. I vyhledávání je jedním ze způsobu získání informací.

Určitě jste se učil např. ve filosofii, co řekl o bohu Nietzsche, kromě jiného. . Už jsem to zde několikrát vysvětlovala.

1. Dotyčný filosof tvrdil, že Bůh je mrtev, protože víra v posmrtné nebe snižuje lidskou důstojnost a hodnotu lidské existence. Proto se musí každý spoléhat sám na sebe.

Takže N. svrhl Boha na základě svých zkušeností. Svrhnout ve významu zbavit se něčeho tíživého, tedy psal o smrti boha.

2. Ve starší historii či řecké mytologii Zeus svrhl Krona, a stal se nejvyšším bohem.

3. Aby člověk svrhl boha, musel by vědět, kde ho má hledat. Může ho ale obrazně svrhnout, tedy zavrhnout např. jiné bohy z jiného náboženství, protože věří jen v jednoho.

Třeba náboženství New Age je bez boha.

4. Jinak bůh, tedy božstvo, se dá použít i pro skutečné jedince, kteří vzbuzují úctu, jiní je obdivují. Někdy to dávají najevo., jindy je vynesou „nahoru“ lidé či určitá ideologie. Jsou z nich jakési modly, jimž se stavějí pomníky, ale časem jsou svrženy.

Příklad si zkuste dosadit sám.

Další odpovědi
led

Bůh svržen! To ľud sa odvrátil od božích „múdrostí“ a bůh aliendrone musel nedobrovoľne opustiť Zem a vrátil sa na svoju planétu .

Historicky, každá násilná zmena náboženstva bola zvrhnutie božstva zavrhnutej viery. Napríklad, keď kresťanstvo ovládlo územie, rúcali sa zobrazenia starej (pohanskej) viery, nasilu sa krstilo.
V relatívne nedávnej dobe u nás po Novembri ´89 sa zvrhlo božstvo komunizmu a likvidovali modly socialistického zriadenia. Hon na čarodejnice a vyznávačov minulého zriadenia je ešte dnes živý…