FlAsh_7

Co znamená „junošu mi vzdechu“?

Nejlepší odpověď
annas

Stále se ptáte, jak se učit a logicky myslet. Máte možnost se zamyslet nad veršem z písně.

Přece byste nechtěl, aby vám někdo jiný slova vysvětlit. Víte dobře, že zde školní úkoly nevypracováváme.

https://cs.wi­kisource.org/wi­ki/Rukopis_kr%C3%A1­lov%C3%A9dvor­sk%C3%BD/Opu%C5%A1%C4%­8Den%C3%A1

Píseň Opuščěná vyjadřuje žalost dívky, která nemá bratra ani sestru, navíc ztratila rodiče a mládence, tudíž zůstala sama opuštěná. .

Vytrhl jste část, takže zkuste se zamyslet, není to tak těžké, když si báseň přečtete celou.

"Ni mi bratra, ni mi sestry,
junošu mi vzechu!

Tvar vzdechu je chybný, patří vzechu. Je to jeden typ minulého času ve staré češtině.

Jako vždy postrádám slova prosím a děkuji.

Další odpovědi
Jakub B

Kluka mi vzali

Zdroj: Učitelka čj