Avatar uživatele
zjentek

Co znamená jít na něco od lesa?

Proč od lesa?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1903 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jít na něco od lesa, znamená jít na něco či na někoho zchytra, mazaně. Někdy i úskočně.

Přece při kácení stromu v lese je třeba uvažovat, kam strom musí spadnout, aby neublížil.

--

Uvědomila jsem si, že mám knihu Lidová rčení od Jaroslava Zaorálka.

Podívala jsem se do slovníku. Na straně 176 je uvedený původní význam tak, jak jej znám.

Slovník pochází z r. 1947 a čerpá z Blahoslava, Komenského, Bartoše a dalších autorů.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

…od lesa = skryto
Ak sa približujete k niekomu po rovnej lúke, proti oblohe vás vidno zďaleka. Ak sa však, približujete od lesa, nevidno vašu siluetu, kryjú vás stromy v pozadí…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Máš ulici, chalupu, za ní zahradu a ještě za ní les. Když jdeš na návštěvu, tak jdeš obvykle z ulice. Jenže na to každý čeká a může se připravit. Zamkne, vypne zvonek, pustí na předzahrádku psa. Ale když na to jdeš od lesa, přelezeš plot u zahrady, proplížíš se kolem kompostu, vlezeš oknem zezadu do chalupy, v kuchyni sníš koláček, a jseš na návštěvě!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Původní význam uvedený Annas všichni lidé neznají, přesto rčení používají. Tedy to může mít malinko různé nuance. Ale v zásadě jde o řešení efektivní, chytré, někdy možná trochu křovácké a nečekané. Takže v podstatě jsou všechny vaše odpovědi dobré

Ještě mě napadá, jestli člověk pochází z lesa, tak jít na to od lesa je jako jít na to od kořenů, logicky…, ale nevím

Upravil/a: EKSOT123

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Klumprt: ;) ;D ;D

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Dochy ;)… jo, to já na netu našel taky jednu, která na to jde od lesa. Počti… má „zajímavý“ texty ;):
https://www.vladana-kristena.cz/o-mne/

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Dochy,

ale má. Nebudu vás přesvědčovat, ale všechna rčení začínají od Adama, ředy od původního významu.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Ann, takže jít na to od lesa znamená třeba bávat bacha na třísky, který lítaj, když se kácí strom? ;)

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je možné chápat podle kontextu.

Uvědomit si důsledky, tedy mohou padát i třísky.

Třeba když něko krade vánoční stromek, tak vybírá tam, kde je to méně nápadné. Pokud se to přece nepovede, ponese následky svého činu,.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek