Co znamená idiom: „Otočit se na pětníku“?

Nejlepší odpověď
led

pětník = malá minca
otočit se na pětníku = Malá obrátka, akoby na mieste…
„policajti prechádzali križovatkou, akoby na pätníku sa skrútili späť, spustili sirény, majáky a veľkou rýchlosťou vyrazili vpred. Čo sa deje? Beda, veď to mňa naháňajú…“
toto otočenie na pětníku, nemusí byť len to fyzické ako v ukážke, ale môže to byť aj prekvapivá zmena názoru
„navrhovateľ ukončil svoj návrh. Hlasovalo sa o ňom a on hlasoval proti. Proti návrhu, ktorý pretláčal, ako by sa na groši otočil. alebo tam groš naozaj bol?“

Další odpovědi
annas

Otočit se na pětníku, někdy na čtyráku (další stará mince) = rychle změnit své stanovisko, přesvědčení.

Expresívní vyjádření, které někde uvádí Jan Drda.

Tato fráze má dnes jiný význam.
Ottočit se na malém prostoru, i když je to někdy těžké.

Někdy ke změně názoru či směru stačí maličkost …

Kepler

Často se to používá v popisu malých aut, které mají velmi malý poloměr otáčení. Otočí se i v relativně úzké ulici bez couvání.