Kryšpín

Co znamená hláška „kaprál z Čech“ ve filmu „Vzestup zla“?

Film Kanada/USA z roku 2003 o A. Hitlerovi tam odpůrce vůdce pronesl uvedené kaprála bych pochopil, ale co měl vůdce s Čechy společného?

Co znamená hláška „kaprál z Čech“ ve filmu Vzestup slávy?

Nejlepší odpověď
annas

Je to trochu jinak. V roce 1932 neměl Hitler nilc společného s ČR., kromě genetických předků.

"Hitler prý má české kořeny.

Vzdálení příbuzní Adolfa Hitlera žili s velkou pravděpodobností na území dnešní České republiky, poblíž hranic s Rakouskem. Český kaprál říkal Hitlerovi už říšský prezident Hindenburg. O tom, že měl Adolf Hitler kořeny v Čechách, se spekuluje desítky let. Jaká je pravda?

Více si přečtěte v odkazu
http://www.czsk­.net/svet/clan­ky/publicisti­ka/hitlerzcr.html

Prezidentská kancelář, Berlín červen 1932.“

Hitler žádal o místo kancléře v r. 1932.

"Hindenburg mu skočí do řeči: „Nikdy vás kancléřem nejmenuji. Jak si troufáte o tom uvažovat! Vždyť jste jenom kaprál z Čech! Když vás udělám předsedou vlády, jak to zodpovím Bohu?“

Často citovaný Hindenburgův výrok, jak by to vypadalo, kdyby z toho „českého frajtra“ udělal říšského kancléře, však přednesl Hindenburg 10. Srpna 1932 při osobním setkání s Papenem, který mu navrhoval možnost většinového kabinetu NSDAP a Centra.

Film je tedy ve svém líčení nepřesný.

Tento požadavek kancléřství má reálný základ, osobně je požadoval při setkání se Schleicherem a Papenem 12. srpna 1932

Vše si přečtěte v odkazu

https://is.mu­ni.cz/th/vt5nq­/Diplomova_pra­ce-Sumbera_Jakub.txt

MASARYKOVA UNIVERZITA
PEDAGOGICKÁ FAKULTA
KATEDRA
Diplomová práce – Brno 2019
K didaktickému využití hraných historických filmů s nacionálně socialistickou problematikou

Autor práce: Bc.. Jakub Šumbera

Takže je to trochu jinak. Hitler byl nazývaný šíleným kaprálem, často i frajtrem , původem z Čech, kvůli tomu,, že byl panovačný, rázný atd.
Šlo o nejnižší hodnosti v rakouské armádě.

Hitler se stál kancléřem v r. 1933, brzy na sebe strhle veškerou moc atd. Presidentova slova opravdu nesouví s okupací Československa.

Další odpovědi
Edison

Protože Hitler byl Rakušan a dál než na kaprála to nedotáhl a měla za účel konstatovat jeho neschopnost. A ten film se jmenuje Vzestup zla!!

Zdroj: https://www.csfd­.cz/film/134120-hitler-vzestup-zla/prehled/

Edison

Annas, poněkud se mýlíš. Nejnižší hodností byl a je vojín. Nad ním byla a je vyšší hodnot mužstva: svobotník – freiter. Velitel družstva (korporace) o desteti mužích je destátník – kaprál, někdy též korporál. Pak je četa: tři až šest družstev. Odtud četař. 3 – 4 čety – rota: rotný. 4 roty – prapor: praporčík. Hodnosti se však poněkud posunuly a rotám velí většinou poručické hodnosti s pomocí rotných, praporům kapitánské s pomocí praporčíků. Pak už máme pluky, zde velí majorové a plukovníci, pak máme brigády, zde velí brigádní generálové a generálmajoři. Pak divizi by měli velet generálplukovníci a pak už je tu armáda nebo sbor odtud armádní generálové. Jinak… ono se to s těmi hodnostmi kapku míchá a ne vždy hodnost přesně vystihuje stupeň velení. To z důvodů hodnostních postupů, což nemusí být v souladu se služebním postupem.

Jinak já jsem svou odpovědí neměl na mysli, že by byl Hitler čech. Ale ať už Hindenburg, nebo někdo jiný, tím výrokem chtěl jasně naznačit, jak jím pohrdá, co si o něm myslí.

annas

Uvedla jsem frajtr – také jedno oslovení.
Kaprál – desatník.

Teď se dívám, ze jsem neuvedla množné číoslo – nejnilžší hodnosti.
Takže opravím na množné číslo.

Edison

Tady je vidět, jak sleduješ filmy, jaký máš všeobecný rozhled…

Kryšpín

Pro velkou část Německa to byla sláva pro většinu světa zlo, malinko jsem provedl překlep abych nahžavil konkurenci. Doufám, že aktivisté potomky vypátrájí a ti možná později napíšou knihu, budou provádět přednášky a také možná i rozdávat autogramy.

Edison

Potomky? Zatím ti, co se přihlásili byli falešní. Je na světě několik potomků příbuzných. Ti se ale jakékoli popularitě velmi… VELMI brání.