bolak

Co znamená fráze „žádnej lumen to teda nebyl“?

Bylo to použitý v jednom filmu, překlad do českýho dabingu. Já bych hádal, vzhledem k tomu že lumen je jednotkou světelnýho toku, že bude něco jako „osvícený člověk“, ve smyslu myšlení, ale jistej si tím zrovna nejsem.

A už jste tohle spojení někdy slyšeli nebo to byl jen oříšek s kterým si na nově neuměli poradit?

Nejlepší odpověď
quentos

ano, lumena v tomto významu už jsem potkal – zkrátka člověk který v něčem „září“ coby talent apod. (Ale spíš – jako v uvedeném případě – se používá v negativním smyslu, „nebýt (žádnej) lumen“, tedy nevynikat žádnými pozoruhodnými výkony v daném oboru, nebýt pro něj nijak extra nadán..

Další odpovědi
annas

.Významy slova lumen, stejné v češtině i ve slovenštině.

A. lúmen1 -u mn. N -y m. ‹l›

  1. fyz. jednotka svetelného toku, zn. lm
  2. odb. šírka otvoru, svetlosť trubice, dutina v niektorých vláknach a i.: lek. priesvit (cievy a pod.); v spoj. lumen naturale [lú- nátúrá-] filoz. „prirodzené svetlo“ (používané v scholastickej filozofii)

B. lúmen2 -a mn. N -i m. ‹l› hovor. expr. výnimočne nadaný, schopnosťami a vedomosťami vynikajúci človek: nie je to žiadny lumen. Odvozené od významu 1. expr., často iron. živ. mn. -i kto vyniká bystrosťou: (nie je) nijaký

lumen – mudrák expr. kto rád mudruje al. kto jalovo rozmýšľa • expr.: mudrlant • mudrc: dedka pokladali za známeho mudráka, mudrca • expr.: rozumkár • filozof • mysliteľ: dedinský filozof, mysliteľ • expr., obyč. iron. lúmen (kto vyniká bystrosťou): nie je nijaký lúmen • hovor. špekulant

Kottův slovník a etymologický slovník slovenský

pusinka50

My to používáme v Jižních Čechách a chápeme to spíš, jakože vůbec v ničem nevynikal, nejen ve svém oboru, ale že nebyl jako vůbec moc chytrý ani šikovný, takový podprůměr ve všem

bolak

quentos: no, on to byl prodavač hamburgrů, tak třeba v TOM byl dobrej :) každej má přece na něco talent, apopros, jak ti dopad ten anglickej dobyvatel? vyhráls nebos byl první?

quentos

kdepak, ještě přičti tři sta šedesát míst ;{)> jsem byl rád za 2000 zlaťáků. Ono mi bylo houby platný, že umim anglicky, když jsem odpovědi na ty otázky neznal ani v češtině. A pak mě s*ali ti, kteří byli v popředí a tvrdili, že neuměj anglicky ani kváknout. Je fakt, že na to, abys vyextrahoval z otázky „Olympic games“, „London“ a „2012“ příliš anglicky umět nemusíš, jenže já na rozdíl od ostatních nemám páru, jak to na tý volympiádě dopadlo. A takových podobných konin tam byla hromada…

bolak

Mě na tý hře štve jedna věc, že se tam sou hráči který to maj vyloženě nabiflovaný a díky tomu sou ve výhodě, při tom by se tomu dalo zamezit, udělat to tak aby to bylo objektivní, aspoň u těch turnajů. Stačilo by nově schválený otázky nepřidávat, ale zařadit je přednostě do turnaje, aby měli všichni stejný šance. Pak teprve, až by se dohrál turnaj s novýma otázkama a ukázalo by se kdo skutečně hned napoprvé věděl a né kdo tam tu otázku viděl už 50×, by se zařadily do normální databáze a žebříčky by byly jen orientační.

Těď v turnaji běžně narazíš na hráče, kterej odpoví na 3 řádky dlouho otázku za 0,98 vteřiny. Prostě přečte první dvě slova a už ví jak ta otázka bude pokračovat a tedy i jaká je odpověď. Před dvěma týdny sem hrál jednu hru, s nějakým předním hráčem, kolem 8.000 SBH. Naskočila otázka, s kolika státy sousedí polsko. Já jich dal dohromady 6, on napsal 7, ale když sem se ho ptal, který že to jsou, dostalo se mi odpovědi „co já vim, je to prostě 7 a hotovo“ a o tomhle ta hra prostě po určitý době je. Ono stačí se kouknout do statistik, a uvidíš že hráči na předních místech žebříčku hrajou každej den kolem stovky her a jedna hra, ta nejkratší, trvá okolo 10 minut, což znamená že u toho trávěj 16hodin denně, a to nepřetržitě…

anonym

Quentos, 2tis.zlaťáku je lepší než drátem do oka! Stejně jsi dobrej, že ses vůbec hlásil. Ono to chtělo asi víc hrát abys znal ty otázky v češtině, ale stejně gratuluji! …tedy jestli nebylo zápisné vyšší než zisk :D