Dmitrij

Co znamená „fláterník“?

Takto jeden z diskutujících na Novinkách označil kněze,který tvrdí o spontánní homosexuálitě dětí. Děkuji všem za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že jde o zkomolený výraz fráterník z lat. slovo frater, bratr. Kdysi příslušník žebravého řádu. Fráter – laik nemá svěcení a věnuje se službě – konventu. Bratrovi, který byl vysvěcen na – kněze, se dává titul otec – pater.
Je to hanlivé pojmenování pro toho, kdo dělá ostudu kněžskému povolání. Člověk bez morálky, bez zásad.
Doplňuji:
http://www.ien­cyklopedie.cz/fra­ter/

Další odpovědi
panenka

Podle Velké encyklopedie Diderot je fráterník nevysvěcený mnich nebo hanlivě pojmenování pro kněze.