BELA81

Co znamená ektopická poloha?

Odpovědi
anonym

Ektopická poloha znamená, že (orgán zmíněný v kontextu) roste nebo se nachází v poloze, která není běžná – v abnormální (nenormální) poloze.

anonym

Slovník cizích slov na netu umí poradit:

ektopický – uložený či jsoucí mimo obvyklé místo. E. těhotenství – zárodek je uložen mimo dělohu (viz GEU). E. srdeční stah – stah vznikající mimo srdeční rytmus a v jiném místě srdce než stahy předchozí (viz extrasystola). E. tvorba hormonu – hormon je tvořen mimo vlastní žlázu (např. v nádoru), obvykle ve vyšších dávkách způsobujících onemocnění (např. nádory plic mohou někdy produkovat hormon podobných účinků jako parathormon a zvyšovat tak hladinu vápníku v krvi)