independent

Co znamená „DIN 1041“ na kladivu?

O dvrdost oceli asi nejde a ještě podotázka, jak zjistit z jaké oceli to je?

Nejlepší odpověď
mosoj

Určitě jde o ocel. Kladiva se z této oceli dělají. Výsledek je ale dán tepelným zpracováním ( kováním)¨na tvrdost 55–58 HRC !! Ta tvrdost by měla být vedle té oceli udána!! Na př. Kladivo DIN 1041. 55–58 HRC.
Kvalitní kladivo je kované kladivo!!

Další odpovědi
Edison

DIN = Deutsche Industrie Norme. Dnes vcelku běžně rozšířená sada norem, obdoba našich ČSN. Ovšem protože EU, tak máme harmonizované normy ČSN EN, ČSN ISO, případně ČSN EN ISO. EN je harmonizovaná s Evropskými, ISO s mezinárodními normami. Na tom kladívku to může znamenat leccos, ale když si tu normu najdeš…

A jak zjistit, z jaké je to oceli? Mohlo by to být v té normě. Jinak použít některou z testovacích metod. Od tvrdosti tvrdostním kladívkem, jiskrovou zkouškou, nevím, jestli se dá něco poznat zahřátím… až po nějako metalurgickou analýzu.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=din+1041&i­e=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Mc Merkurion

… norma https://eshop­.normservis.cz/nor­ma/din-1041-1.12.2009.html je o „ručně ovládaném nářadí“ … jak jsem našel, popisuje tvar, zaoblení, ocel by snad měla být C45 …

orestez

Východoněmecká norma? Din? Západoněmecká bývala ASA. Konkrétní ve starých katalozích.

Dochy

Podle
https://www.be­uth.de/en/stan­dard/din-1041/120072042
Je v normě pravděpodobně definován tvar, rozměr i použitý materiál (možná jen nějaké obecnější požadavky na materiál, než přímo jeden konkrétní typ oceli)
Pokud bys potřeboval konkrétnější informace, musel by sis normu koupit či půjčit (mohla by být k zapůjčení buď v technické knihovně, nebo čítárně norem), či se zeptat výrobce konkrétního kladiva, který by samozřejmě relevantní informace měl vědět.

independent

…částečně vyřešeno, koupil jsem kladivo z kalené oceli 50 – 58 HRC, a je to tam taky https://www.vse­prokoseni.cz/na­klepavani-kosy/21-naklepavaci-kladivo.html

Edison

Orestes… nemáš ty normy obráceně?

Edison

Jinak ASA je americká norma, později ji nahradila ANSI. A DIN vznikly v r. 1917
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/DIN

independent

…já potřebuju sehnat kladívko z tvrdé oceli, asi mi to v obchodě natož na e-shopu nedovolí abych s tím mlátil.

Edison

Tvrdá ocel bude křehká. Jinak se zdá, že ta DINka je právě na kladivo tohoto typu, takže by tam mohl být uveden i materiál. Osobně nevím, že by se kladivo nějak extrémě opotřebovávalo, třepilo nebo něco takového. Ano, v důsledku vnitřní trukturální vady se může poškodit, ale normálně fak ne. Nějak mě nenapadá, na co by extra tvrdé kladívko mohlo být dobré. Jinak tvrdostní kladívko vlastně není kladívko, ale taková automatická „tužka“ s hrotem, která definovanou silou vrazí malý hrot definovaného tvaru do materiálu. Mikroskopickým měřítkem se pak měřej rozměry, ty jsou dané tvarem, tvrdostí a silou – hloubka/rozměr – a v tabulkách se pak najde k tomu tvrdost. Používaj se různé tvary, podle toho, jestli se měří jen tvrdost povrchu, nebo celého materiálu… To jsou ty různě brinelly a další jednotky, to je právě ten tvar. Nevím, který je který, ale jeden čtyřboký jehlan, který se do materiálu vráží razancí, druhý nejpoužívanější je kulička, která se „jen“ vtlačuje definovanou silou. Některá zařízení to zase uměj ukázat rovnou, bez toho mikroskopu. Prostě se změří, jak hluboko se „to“ zarylo.

Edison

U kladiva je důležité, aby se neštípalo, netřepilo, ale aby to zase nebylo bláto. Tvrdé by se mohlo nekontrolovatelně štípat a mohly by odletovat nebezpečné štěpy, nemluvě o nekontolovatelné změně tvaru, což je taky při práci nebezpečné.

Edison

Jo.. ještě ta jiskrová zkouška, ale to chce dost zkušeností: Dělá se normálně na brusce. Podle tvaru oletujících jisker se pak podle vzorkovníku dá odhadnout typ materiálu, přesněji obrah uhlíku, který pak určuje (mimo jiné příměsi) tvrdost oceli.