Avatar uživatele
Registrovaný

Co znamená cognitive engineering?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je to poměrně složité.
Kognitivní inženýrství - příměr - jako kniha,když se otevře,zjistíš,že je složená z kapitol......
-----------
Kognitivní element
je prvek (věc, úkaz - v podstatě cokoli), který je v nějakém vztahu k myšlenkovým procesům (třeba je spolugeneruje, nebo je jimi vyvolána).
--------
kognitivní = poznávací, týkající se poznání
element = prvek, dále na dané úrovni rozlišovací schopnosti nedělitelná realita (hmotná, pojmově či termínově definovaná v daném oboru, virtuální)
=======================
Kognitivní informatika

je multi- a transdisciplinární obor zabývající se fundamentálními problémy sdílenými moderní informatikou, softwarovým inženýrstvím, teorií umělé inteligence, kybernetikou, kognitivními vědami, neuropsychologií, filosofií, lingvistikou a vědami o životě včetně lékařských věd. Realizace tohoto nového studijního oboru (dle nejnovějších trendů vývoje informatiky) má za cíl připravovat interdisciplinárně vzdělané odborníky, kteří se uplatní v oblasti administrativního i ekonomického řízení v globalizující se informační společnosti.(Net)
---------

...............A tak je potřeba do rámce inženýrské psychologie zahrnout všechny aspekty systémů člověk-stroj. Zohlednění lidského prvku začalo být bráno velice vážně po zveřejnění zprávy prezidentské komise o havárii v Three Mile Island (Kemeny, 1979), která tento vážný problém dostala do popředí zájmu. Shrnutí hlavních zjištění komise upozornilo na řadu "lidských, systémových a technických selhání". Šetření bylo uzavřeno s tím, že kritickým bodem je člověk. Ten člověk, který jaderný systém navrhuje, staví, ovládá a reguluje. Některé zprávy předpokládají, že 'operátorská chyba' je prvořadou příčinou nehod. Nicméně chyby v Three Mile Island obsahovaly následující:

Nedostatečný výcvik, který operátory pustil do provozu nepřipravené řešit vážné události.
Nevhodné a zmatené operační postupy, na základě kterých operátoři prováděli chybné zásahy.
Nedostatky v návrhu velínu - například zakrytí sdělovačů.
Vážné manažerské problémy v Nuclear Regulatory Commission.

Žádný z nedostatků nevysvětluje hlavní příčiny nehody v pojmech 'chyby obsluhy', která je velmi blízká vysvětlení v pojmech systému člověk-stroj. Reason (1987) ve své analýze černobylské havárie předpokládá dva hlavní znepokojující faktory. První faktor se týká kognitivních nesnází při řízení složitých systémů - lidé mají problém zvážit všechny důsledky svého jednání na systém jako celek. Druhý faktor se týká syndromu, který se nazývá 'skupinové myšlení'. Malá, soudržná , privilegovaná skupina může být zcela neochvějně přesvědčena o správnosti svého, jinak nevhodného, počínání. Důvody k obezřetnosti k frázím o tom, jak 'u nás se tohle stát nemůže' jsou vždy na místě, neboť (ať reaktory i řídicí systémy jsou jakékoliv), tak jeden základní prvek mají všechny jaderné elektrárny na celém světě společný - lidskou obsluhu. (Net)

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.