farb

Co znamená cognitive engineering?

Nejlepší odpověď
fcoop

Je to poměrně složité.

Kognitivní inženýrství – příměr – jako kniha,když se otevře,zjistíš,že je složená z kapitol......

Kognitivní element

je prvek (věc, úkaz – v podstatě cokoli), který je v nějakém vztahu k myšlenkovým procesům (třeba je spolugeneruje, nebo je jimi vyvolána).

kognitivní = poznávací, týkající se poznání

element = prvek, dále na dané úrovni rozlišovací schopnosti nedělitelná realita (hmotná, pojmově či termínově definovaná v daném oboru, virtuální)

Kognitivní informatika

je multi- a transdisciplinární obor zabývající se fundamentálními problémy sdílenými moderní informatikou, softwarovým inženýrstvím, teorií umělé inteligence, kybernetikou, kognitivními vědami, neuropsychologií, filosofií, lingvistikou a vědami o životě včetně lékařských věd. Realizace tohoto nového studijního oboru (dle nejnovějších trendů vývoje informatiky) má za cíl připravovat interdisciplinárně vzdělané odborníky, kteří se uplatní v oblasti administrativního i ekonomického řízení v globalizující se informační společnosti.(Net)

.............­..A tak je potřeba do rámce inženýrské psychologie zahrnout všechny aspekty systémů člověk-stroj. Zohlednění lidského prvku začalo být bráno velice vážně po zveřejnění zprávy prezidentské komise o havárii v Three Mile Island (Kemeny, 1979), která tento vážný problém dostala do popředí zájmu. Shrnutí hlavních zjištění komise upozornilo na řadu „lidských, systémových a technických selhání“. Šetření bylo uzavřeno s tím, že kritickým bodem je člověk. Ten člověk, který jaderný systém navrhuje, staví, ovládá a reguluje. Některé zprávy předpokládají, že ‚operátorská chyba‘ je prvořadou příčinou nehod. Nicméně chyby v Three Mile Island obsahovaly následující:

Nedostatečný výcvik, který operátory pustil do provozu nepřipravené řešit vážné události.
Nevhodné a zmatené operační postupy, na základě kterých operátoři prováděli chybné zásahy.
Nedostatky v návrhu velínu – například zakrytí sdělovačů.
Vážné manažerské problémy v Nuclear Regulatory Commission.

Žádný z nedostatků nevysvětluje hlavní příčiny nehody v pojmech ‚chyby obsluhy‘, která je velmi blízká vysvětlení v pojmech systému člověk-stroj. Reason (1987) ve své analýze černobylské havárie předpokládá dva hlavní znepokojující faktory. První faktor se týká kognitivních nesnází při řízení složitých systémů – lidé mají problém zvážit všechny důsledky svého jednání na systém jako celek. Druhý faktor se týká syndromu, který se nazývá ‚skupinové myšlení‘. Malá, soudržná , privilegovaná skupina může být zcela neochvějně přesvědčena o správnosti svého, jinak nevhodného, počínání. Důvody k obezřetnosti k frázím o tom, jak ‚u nás se tohle stát nemůže‘ jsou vždy na místě, neboť (ať reaktory i řídicí systémy jsou jakékoliv), tak jeden základní prvek mají všechny jaderné elektrárny na celém světě společný – lidskou obsluhu. (Net)