George25

Co znamená citát z bible: Velká je žeň, dělníků málo?

Prosím o radu. Udělal jsem chybu a chtěl jsem odpuštění od kamarádky, omluvil jsem se a ona mi na to jen napsala: Bůh ti v tom žehnej a Velká je žeň, dělníků málo. Co to prosím znamená? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

„Žeň – knižně – . výsledek jakékoli, i duševní činnosti, odměna za vykonanou práci a vynaloženou námahu s ní, kořist. “

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=žeň&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Stejně jako jiná Jeíišova přirovnání i to je symbolické.

Ježíš chodil mezi lidmi, kázal o království božím, uzdravoval nemocné. Lidé byli unaveni, prohlásil, že jim chybí vůdce, tedy pastýř. Tím pastýřem je pro ně Hospodin.

„Ježíš řekl svým učedníkům: „Žeň je velká, dělníků málo“
„Proste proto Pána žně (žní = hlasatele) ať vyšle dělníky na svou žeň!“ (na své pole působnosti). – tuto větu jsem doplnila.

Proto je Ježíš pozval na žeň, aby ho vyslechli a jeho slova jim přinesla užitek.
Tedy šlo o duchovní činnost. Žeň velká – Ježíšovo kázán padá na úrodnou půdu, přínosné pro spásu duše, ale těch, kteří mu uvěřili, bylo zřejmě málo. Proto poslal své učedníky , aby konali dobré skutky stejně jako Ježíš, tedy šířili jeho učení.

Jinak , mnoho vyvolených, málo povolaných.

Slova kamarádky beru tak, že jste její slova vyslechl = velká žeň, , omluvil se, šel do sebe. . Patřil jste zřejmě k malému množství těch, kdo jí uvěřili, její slova možná šířil dál = dělníků málo.

To je můj pohled, ale jak to myslela kamarádka, netuším. Nevím, příčinu vaší omluvy. Nevím, co vám řekla atd.

--
Ještě jsem se podívala na část Bible, z níž jsou slova. I když jsem před tím nečetla, celkem jsem vysvětlila. Žeň = sklizeň, úroda, duchovní působení, které přináší užitek.

http://bible.pa­troni.cz/index­.php?id=23482

I dnes je málo těch, kteří šíří „Boží poselství“.

http://bible.pa­troni.cz/index­.php?id=23482

Další odpovědi
Drap

Dnes by jsme zkrátka řekli, že nejsou lidi, a každá pomoc dobrá.

Pepa25

Znamená to „každá ruka dobrá“. V kontextu odpuštění to moc smysl nedává, ledaže je kamarádka vaše zaměstnavatelka nebo šéfka a říká vám tím, že můžete znovu nastoupit.

Roman71

Tenhle výrok vyslovil Ježíš před svými apoštoly v době , kdy ještě doslovná pole obilí nebyla v období sklizně. Měl tím ale na mysli to, že jeho následovníky – křesťany čeká náročná kazatelská činnost a zatím jich bylo početně velmi málo. Čím více se dobrá zpráva o Božím království šířila, tím více dělníků – nových Kristových učedníků a následovníků přibývalo do křesťanského sboru.

V přeneseném smyslu slova chtěla zjevně kamarádka dát najevo, že vás čeká hodně práce.

😉