Avatar uživatele
George25

Co znamená citát z bible: Velká je žeň, dělníků málo?

Prosím o radu. Udělal jsem chybu a chtěl jsem odpuštění od kamarádky, omluvil jsem se a ona mi na to jen napsala: Bůh ti v tom žehnej a Velká je žeň, dělníků málo. Co to prosím znamená? Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1281 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

„Žeň – knižně – . výsledek jakékoli, i duševní činnosti, odměna za vykonanou práci a vynaloženou námahu s ní, kořist. “

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=žeň&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Stejně jako jiná Jeíišova přirovnání i to je symbolické.

Ježíš chodil mezi lidmi, kázal o království božím, uzdravoval nemocné. Lidé byli unaveni, prohlásil, že jim chybí vůdce, tedy pastýř. Tím pastýřem je pro ně Hospodin.

„Ježíš řekl svým učedníkům: „Žeň je velká, dělníků málo“
„Proste proto Pána žně (žní = hlasatele) ať vyšle dělníky na svou žeň!“ (na své pole působnosti). – tuto větu jsem doplnila.

Proto je Ježíš pozval na žeň, aby ho vyslechli a jeho slova jim přinesla užitek.
Tedy šlo o duchovní činnost. Žeň velká – Ježíšovo kázán padá na úrodnou půdu, přínosné pro spásu duše, ale těch, kteří mu uvěřili, bylo zřejmě málo. Proto poslal své učedníky , aby konali dobré skutky stejně jako Ježíš, tedy šířili jeho učení.

Jinak , mnoho vyvolených, málo povolaných.

Slova kamarádky beru tak, že jste její slova vyslechl = velká žeň, , omluvil se, šel do sebe. . Patřil jste zřejmě k malému množství těch, kdo jí uvěřili, její slova možná šířil dál = dělníků málo.

To je můj pohled, ale jak to myslela kamarádka, netuším. Nevím, příčinu vaší omluvy. Nevím, co vám řekla atd.

--
Ještě jsem se podívala na část Bible, z níž jsou slova. I když jsem před tím nečetla, celkem jsem vysvětlila. Žeň = sklizeň, úroda, duchovní působení, které přináší užitek.

http://bible.pa­troni.cz/index­.php?id=23482

I dnes je málo těch, kteří šíří „Boží poselství“.

http://bible.pa­troni.cz/index­.php?id=23482

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?George25 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Dnes by jsme zkrátka řekli, že nejsou lidi, a každá pomoc dobrá.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Znamená to „každá ruka dobrá“. V kontextu odpuštění to moc smysl nedává, ledaže je kamarádka vaše zaměstnavatelka nebo šéfka a říká vám tím, že můžete znovu nastoupit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Roman71

Tenhle výrok vyslovil Ježíš před svými apoštoly v době , kdy ještě doslovná pole obilí nebyla v období sklizně. Měl tím ale na mysli to, že jeho následovníky – křesťany čeká náročná kazatelská činnost a zatím jich bylo početně velmi málo. Čím více se dobrá zpráva o Božím království šířila, tím více dělníků – nových Kristových učedníků a následovníků přibývalo do křesťanského sboru.

V přeneseném smyslu slova chtěla zjevně kamarádka dát najevo, že vás čeká hodně práce.

😉

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek