zenda

Co znamená a jak se léčí ulomená plomba?

Syn má odštípnutou plombu na levé horní stoličce a pod ním kaz. Zub a ani dáseň ho nebolí, přesto v zubu někdy cítí píchnutí. Může jíst a pít – studené i teplé. Přesto má problém s tím, že mu brní levá tvář a má v ní tlak od oka po čelist. Má jít koncem měsíce k zubařovi na ošetření daného zubu. Přesto se ptám, je tento problém od zubu a pokud ano, jak by probíhalo ošetření. Syn má panickou hrůzu ze zubaře ( i když chodí na pravidelné prohlídky ). Předem díky za odpověď.

Pod ní kaz a brnění a tlak v levé tváři a citlivost poškozeného zubu.

Nejlepší odpověď
gecco

Problém může být „od zubu“ – a syn by měl k zubaři jít ihned, ne až za tři týdny, zbytečným čekáním se problém jen zhorší.
Jak by probíhalo ošetření ti přesně nikdo neřekne (jen zubař po prohlídce), ale obecně – odvrtání kazu a zbytků plomby, vyčištění, opětovné zaplombování.
😉

Další odpovědi
Quimby

Ze svého nedoktorského pohledu bych tvrdil, že kaz tlačí na nerv, což by vysvětlilo to brnění, které se můž klidně šířit po celé tváři.
Osobně bych tedy šel k zubaři co nejdříve, pokud tam měl plombu,která se uvolnila + je tam kaz. Tak ten zub už nebude tak moc v pořádku, takže bych se dost bál i infekce a následného zánětu. Což rozhodně neni příjemné a může to dost bolet i u samotného zubaře.

Jak se to léčí, to bohužel nevím, zubař nejsem. Ale asi bude muset zub prohlédnout, kaz vyvrtat. No a dát novou plombu, popřípadě jinak zub opravit.

Každopádně na vše by vám odpověděl váš zubař, kdyby tam syn došel. Já se zubařů taky bojím, ale vím, že tyhle věci se nedají přechodit a radši tam strávím teď 10min, než hodinu za měsíc.

mosoj

Má tam váček. Zub je zanedbaný. RTG napoví.
Běžný postup, ale jsou i další odvislé od míry poškození zubu.
Odvrtání kazu a zbytků plomby, otevření kořenů a jejich umrtvení, vyčistění kořenů a jejich zaplnění, opětovné zaplombování.