Avatar uživatele
anonym

Co značí výraz šibalka?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, johana 56, briketka10, gagaga před 3987 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Odpoveď byla označena jako užitečná

šibal človek (obyč. mladý) oplývajúci vtipom, šikovnosťou, rozumom • figliar • vtipkár: v triede bol známym šibalom, figliarom, vtipkárom • expr.: huncút • lapaj • výmyselník • vybíjanec • prefíkanec • prešibanec • viselec • šinter • koťuha • furták • líška • lišiak • kujon • šelma • stonoha • potmehúd • migľanc • zbojník • lapikurkár • hovor.: beťár • pofa • hovor. expr. : živáň • číslo • numero • bujdoš • bujo • fiktus • šibenec • šibeničník • šibeník • obyč. pejor. chytrák • pejor. potvora • hovor. recesista
šibalsky p.žartovne,porov. aj šibalský
šibalský ktorý robí žartovné al. nezbedné výčiny; ktorý rád niečo vyparatí, rád prejde niekomu cez rozum; prezrádzajúci šibalstvo • figliarsky • vtipkársky: zaiskrilo sa mu v šibalských, figliarskych očiach; figliarsky, vtipkársky starý otec •
http://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=%C5%A1­ibal

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10, anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

šibalka = ženská varianta šibala.

  1. čtverák 1, šprýmař, šelma.
  2. podvodník, darebák, ničema , taškář

Dnes zastaralý význam šibal (ad 2) je původní = šibal = ten, kdo šibe druhého = kdo klame, šálí, chytrák, lstivý člověk.

Ženská varianta šibalka se rovněž užívá ve významu „podvodnice“, jednající na obě strany = dělá si legraci z toho či z toho jedince ..

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Já mám jednoho psa, kterému jsem dala jméno Šibal. Je přesně takový, jak výstižně se jmenuje. Mazaný, veselý, čtverácký, ale také trochu ničemnýa darebácký.
Jeho dcera (fenečka) se jmenuje Čipera.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Bohemico,
to snad není možný my měly u
babičky se ségrou kocoura a móc jsme
se divily, když se mu narodily koťata to
víš, že se ukázalo kočka to byla celou a
dobu to tajila mrška jedna jmenovala se
Šibal už od začátku jak ho/jí pojmenovala
babička tak nám to přišlo divný, když z ní
začlo něco lízt řvaly jsme na babičku co se
s Šibalem děje :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

V ženském rodě mě napadá šprýmařka. V mužském : čtverák, smíšek, ferina, filuta.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kyta

šibalka či šibal…Vyčůraná,vy­čůraný,,velmi jednoduché,podobně jako čtverák,.,,,

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek