Co značí výraz šibalka?

Nejlepší odpověď
iceT

šibal človek (obyč. mladý) oplývajúci vtipom, šikovnosťou, rozumom • figliar • vtipkár: v triede bol známym šibalom, figliarom, vtipkárom • expr.: huncút • lapaj • výmyselník • vybíjanec • prefíkanec • prešibanec • viselec • šinter • koťuha • furták • líška • lišiak • kujon • šelma • stonoha • potmehúd • migľanc • zbojník • lapikurkár • hovor.: beťár • pofa • hovor. expr. : živáň • číslo • numero • bujdoš • bujo • fiktus • šibenec • šibeničník • šibeník • obyč. pejor. chytrák • pejor. potvora • hovor. recesista
šibalsky p.žartovne,porov. aj šibalský
šibalský ktorý robí žartovné al. nezbedné výčiny; ktorý rád niečo vyparatí, rád prejde niekomu cez rozum; prezrádzajúci šibalstvo • figliarsky • vtipkársky: zaiskrilo sa mu v šibalských, figliarskych očiach; figliarsky, vtipkársky starý otec •
http://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=%C5%A1­ibal

Další odpovědi
annas

šibalka = ženská varianta šibala.

  1. čtverák 1, šprýmař, šelma.
  2. podvodník, darebák, ničema , taškář

Dnes zastaralý význam šibal (ad 2) je původní = šibal = ten, kdo šibe druhého = kdo klame, šálí, chytrák, lstivý člověk.

Ženská varianta šibalka se rovněž užívá ve významu „podvodnice“, jednající na obě strany = dělá si legraci z toho či z toho jedince ..

anonym

Já mám jednoho psa, kterému jsem dala jméno Šibal. Je přesně takový, jak výstižně se jmenuje. Mazaný, veselý, čtverácký, ale také trochu ničemnýa darebácký.
Jeho dcera (fenečka) se jmenuje Čipera.

briketka10

Bohemico,
to snad není možný my měly u
babičky se ségrou kocoura a móc jsme
se divily, když se mu narodily koťata to
víš, že se ukázalo kočka to byla celou a
dobu to tajila mrška jedna jmenovala se
Šibal už od začátku jak ho/jí pojmenovala
babička tak nám to přišlo divný, když z ní
začlo něco lízt řvaly jsme na babičku co se
s Šibalem děje :D

marci1

V ženském rodě mě napadá šprýmařka. V mužském : čtverák, smíšek, ferina, filuta.

Kyta

šibalka či šibal…Vyčůraná,vy­čůraný,,velmi jednoduché,podobně jako čtverák,.,,,