JájsemRaibek

Co zbržďuje raketu, která letí ze Země k nějaké planetě?

Neustále slyším-čtu, že pro delší ve vesmíru nejsou možné, protože nelze vézt tolik paliva.

  1. proč nevyužijí atomový reaktor jako je tomu u lodí nebo ponorek?
  2. Pokud raketa dosáhne určité rychlosti, k čemu potřebuje další palivo, když by ji ve vesmíru – tedy vakuu nemělo co brzdit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Atomový reaktor by jistě šlo využít, ale loď by musela taky disponovat množstvím nějaké hmoty, kterou by bylo možno urychlit. Ve vzduchoprázdnu musí být využit princip akce a reakce. Dnešní pohony jsou schopny dosáhnout rychlostí nanejvýš několika desítek km/s a to ještě jen s pomocí gravitačního urychlení velkých planet. Pokud sonda přesáhne 3. kosmickou rychlost, je schopna vymanit se z gravitačního vlivu Slunce, ale i tehdy je gravitací brzděna, dokud se nedostane do sféry vlivu jiné hvězdy. To jí může trvat řekněme několik desítek až set tisíc let.

Další odpovědi
mosoj

  1. Atomový reaktor a k čemu ? Raketu na ektromotor ještě nikdo nevyrobil a parou by to také nešlo. Částicový reaktivní pohon disponuje nízkým výkonem . Zřejmě díky nízké hmotnosti částic.
  2. Raketu brzdí gravitace, kdekoliv ve vesmíru.

mosoj

Je mně líto, ale otázka prozrazuje základní neznalosti.