Avatar uživatele
luckykubrt

Co zabraňuje Slunci, aby gravitační silou nepohltilo planety?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2576 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Odstředivá síla. Planety obíhají po drahách, na kterých se vyrovnává působení gravitační a odstředivé síly.

Kepler byl o pár sekund rychlejší. To se hned pozná, kdo je tvůrcem zákonů…

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

To, že planety jsou na stálých oběžných drahách. Nepřesně se to dá vysvětlit tak, že gravitační přitažlivost Slunce je právě vyrovnávána odstředivou silou obíhajících planet.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Heydulak

Jen bych rád upozornil, že odstředivá síla není síla, která působí na těleso pohybující se po zakřivené trajektorii. Je to síla, které pohybující se těleso působí na prvek, který ho drží na zakřivené trajektorii.

Ale předpokládám, že zde kolegové píší o setrvačné odstředivé síle, která je jen silou fiktivní, není na ní reakce. Tyto dva typy se zaměňují často, leč nesprávně.

Pohyb tělesa na zakřivené/kruhové trajektorii je výsledkem setrvačného pohybu onoho tělesa a dostředivé síly (např. gravitace, nebo provázek…)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Lamalam: 🙂 Konečně jsem taky předběhl někoho já! Hlavně že oba máme pravdu.

před 2576 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

No ale někde jsem četl, že to Slunce přece jen pomaličku okolní planety k sobě přibližuje. Ale to se děje v průběhu několika miliard let, takže je to skoro pro člověka nepoznatelné. 🙂 Takže pozemšťané jsou podle toho potomci Venušanů (věstonická Venuše ?) a brzy dojdeme k osídlování Marsu.

před 2576 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek