zjentek

Co za mízu protéká lymfatickým (mízním) systémem a k čemu nám v praxi slouží?

Naše míza.

Nejlepší odpověď
annas

Lymfa je nažloutlá tekutina, která proudí v mízních cévách. , lymfatickém systému.

" Má podobné složení jako krevní plazma. Je součástí imunitního systému, má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. ] Má důležitou roli také při vstřebávání tuků z potraviny ve střevním traktu." atd.

Díle se dočtete o
koloběhu

složení – to záleží na tom,. kde lymfa vzniká , takže její složení je proměnlivé

funkci – " Lymfa odvádí tkáňový mok z tkání těla. Funguje jako obranný mechanismus těla, brání tělo před infekčními a nádorovými onemocněními. Filtruje a následně odvádí z těla škodlivé látky v lymfatických uzlinách, které vznikají jak při funkci organismu, tak ty, které pochází z venkovního prostředí. Umožňuje vstřebávání a přesun tuků v těle."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lymfa

Další odpovědi
da ny

Zjednodušeně řečeno:
Lymfatický systém funguje jako popelnice/kon­tejner. Sbírá a odvádí zplodiny/odpad metabolického procesu buněk/orgánů lidského těla. Odplavuje škodliviny/toxiny.
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI O „MÍZE“:
Lymfatické cévy jsou lehce zranitelné (chirurgické zákroky, horká koupel, zejména sedací, zhmožděniny apod.).
Původní cévy tak zanikají. Vytvářejí se nové, Ty však již jsou bez chlopní. Protože lymfatický systém nemá „pumpu“ (krevní pohání srdce). Plynulému odtoku lymfy tedy pomáhají ony chlopničky a svaly.
Z tohoto důvodu často dochází ke stagnaci, zadržování lymfy/mízy.
Hromadí se toxiny = ohrožení IS, otoky, choroby, zhoršení již stávajících nemocí.
Tzv. lymfatické otoky (nemusí jít rovnou o „sloní nohu“…) mají na svědomí „domnělou obezitu“, tedy zavodnění/odulost.
Někdy jde o domnělé špíčky (stehno, nadkolenní svyl, břicho, záda atd.). Taková žena se urputně snaží běháním, cvičením a modelací těla dřením v posilovně těchto domnělých speků zbavit.
Muži mívají často otok v v oblasti břicha. Tzv. „pivní mozol“ tedy nemusí být vžda známkou pravidelného popíjení piva.
Docílí opaku. Sval kolem takového lymfatického polštářku/otoku se zpevní a lymfa v nich zatvrdne.
Při léčbě lymfy je cvičení zakázáno (doporučen jen rozumný, zdravý a přirozený pohyb), dále úprava životosprávy a stravy, lékaři často předepisují léky na odvodnění.
Základním pilířem léčby otoků jsou masáže. Lymfatické masáže kombinované (ruční x přístrojové).
Léčba trvá i řadu měsíců ….