dzarda94

Co za doklady vyžaduje zaměstnavatel?

Dobrý den můj zaměstnavatel po mě vyžadoval kopii rodného listu, OP, výpis z účtu a potvrzení o důchodu nemůže toho nějak zneužít?

Odpovědi
klumprt

Teoreticky toho může zneužít, například vzít si na vás půjčku u Providentu, jezdit v tramvaji načerno, půjčit si autopůjčovně mercedes a zašantročit ho. Nebo předat doklady ukrajinské mafii a nechat vás oddělat. Pokud nevěříte svému zaměstnavateli, tak nevím, jestli má cenu u něj pracovat.
Moc nechápu proč chce ten rodný list a výpis z účtu, ale snad by vám to nějak vysvětlil.

Mirdas

Vše se dá zneužít.
Výpis z trestného lejstříku, životopis, potvrzení o absolování různých školení nechtěl ?
Zjistěte si reference o jeho firmě a o něm samotném.

ivzez

Při uzavírání pracovní smlouvy potřebujete průkaz totožnosti (stačí jen předložit,
není Vaše povinnost povolit zaměstnavateli udělat si z něj kopii), doklad o dosažené kvalifikaci (výuční list, maturitní vysvědčení nebo VŠ diplom).

Doložíte-li zaměstnavateli pobírání invalidního důchodu,
může Vám zaměstnavatel vedle základní slevy na poplatníka
uplatnit další slevu určenou poživatelům ID.

V případě invalidního i starobního důchodu
za Vás hradí zdravotní pojištění stát.

Pokud zaměstnavateli doložíte pobírání důchodu,
nemusí zaměstnavatel v případě nižšího výdělku
dopočítávat a odvádět zdravitní pojištění z minimální mzdy
(celý rozdíl by jinak hradil zaměstnanec).

Do výpisu z účtu a rodného listu zaměstnavateli nic není
(radši to formulujte kulantněji),
žádný zákon jej neopravňuje (nenařizuje mu) toto po Vás požadovat.

Zaměstnavatel potřebuje pouze číslo účtu, na který Vám bude zasílat výplatu.
K tomu stačí kartička k účtu, smlouva s bankou, …
Výpis z účtu dokládat nemusíte.