Anask

Co vzniká za komplex z CuSO4 a H2O?

Dobrý den, co vzniká reakcí CuSo4 a H2O. V laborkách máme napsáno, že má vznikat aquakomplex mědi. Děkuji
Doplňuji:
vznikne (Cu(H2O)4)SO4 ????

Odpovědi
gecco

No – on vzniká spíše tzv. hydrát…
😉
Doplňuji:
WTF????
___
Ne – vznikne (na běžných teplot*) – CuSO4 . 5H2O …
Nastuduj si, co jsou to hydráty (voda nemění základní sloučeninu, ale jen se ´účastní´ krystalizace).
___
*)
 – nad 110°C vznikne CuSO4 . H2O (nebo se nad touto teplotou původní pentahydrát rozkládá na monohydrát a vodu)

  • nad 150°C hydrát nevznikce (nebo se dehydruje)

Emefej

Hydrát a aquakomplex jsou dvě rozdílné věci. Aquakomplexy existují v roztoku, hydráty se tvoří při krytalizaci. V hydrátech voda nemění strukturu původní látky, jen se účastní tvorby krystalů. V aquakomplexech je voda chemicky vázaná a mění strukturu původní složky. Aquakomplexy jsou nestabilní, v reakcích nám slouží zejména k přesnému pochopení reakčního mechanismu.

Bude to reagovat takto:
CuSO4 + 4H2O = [Cu(H2O)4]SO4
Taková rovnice sama o sobě nemá smysl, ale kdyby v roztoku byla přítomná ještě jiná látka, např. hydroxid, můžeme napsat:
[Cu(H2O)4]SO4 + 2KOH = K2SO4 + Cu(OH)2 + 4H2O

mosoj

Síran měďnatý krystaluje jako pentahydrát !
Cu So4. 5 H2O – Což je vlastně nedůsledné zapsání (Cu(H2O)4SO4 . H2O,

Chybí ti tam ta jedna voda !! Je to vlastně komplexní sloučenina a nevzniká reakcí s vodou ale při krystalizaci.

Cu SO4 .H2O ve vodě pouze disociue na kationty Cu+ a anionty So4-. Žádná reakce neprobíhá.

Zde si prostuduj komplexní sloučeniny: http://refera­ty.atlas.sk/pri­rodne-vedy/chemia/10423/?prin­t=1