Co vyváželi a dováželi ze západních státu naší TIR-áci před rokem 1989 ?

Nejlepší odpověď
zjentek

spíš bych se zeptal jaký vozili zboží ..

Další odpovědi
gecco

Vyváželi suroviny – zejména dřevo a železo (ocelové plechy).
A dováželi maso, ovoce a zeleninu – to, co Československo nebylo schopno vyprodukovat..
😉

anonym

Vyvoz – uhli a dovoz – banany?

lexx

dovážely velké firmy, stroje, auta, zařízení pro průmysl a výrobu, pro občany kosmetika, trochu textilu, lihoviny, spotřební elektronika, jednoduché počítače…do obchodů málo, něco do sítě Tuzexů pro držitele valut kterými se tam platilo…

anonym

Ve velké míře byl náš vývoz orientován na zbraně a rozvojové celky (především do rozvojových zemí).
Tedy zbrojovka vyvážela zbraně a nejen kamiony.
Dováželo se všechno ovoce z exotických zemích.
Dovážely se džíny,magiče a příslušenství.

anonym

gecco, Československo v komoditách, které popisuješ, bylo soběstačné!

gecco

Nerad s tebou nesouhlasím, ale nebylo…
😉
Pokud jde o maso, byl hovězího trvalý nedostatek…
A třeba pomeranče – ´kubáky´, určitě pamatuješ…
😉

anonym

Víš, proč byl nedostatek hovězího? Protože vybíjet stáda jen na maso bylo neekonomické a raději se zaměřovali na produkci mléka. A pochybuji o tom, že by se ze západního německa vozili „kubánské“ pomeranče, na které si pamatuji velmi dobře.

gecco

No jo no – kubáky se vozily z Hamburku (přístav)…
😉
A pokud jde o hovězí – teoreticky by nebyl problém chovat skotu více (a tedy mít co „vybíjet“) – v praxi nebyly JZD schopny skot uživit přes zimu (ani se siláží) a i přes léto měly problém s pastvením…
😉

anonym

Vím o čem píši, pracoval jsem v zemědělství přes dvacet let, ale za tu dobu se nestalo, že by nebylo krmení pro dobytek! Pleteš si dobu, to co píšeš bylo při kolektivizaci. P.S. Já pořád byl přesvědčen, že ty kubánské vozili ze SSSR! :_)

gecco

Kubánské – z Kuby…
😉
Jo, já byl členem družstva jen cca dvaapůl roku – ale pamatuju si, jak se ´na zimu´ omezovaly stavy hovězího…