led

Čo vy na to? Ja, vedúci, prikazujem!

Tento týždeň som dostala zaujímavý email, dávam z neho to hlavné:
Neuvádzam, kde sa to stalo, viem o viacerých podobných prípadoch v oboch našich republikách – je to súčasnosť…

Niekoľko rokov sa podľa výrobnej dokumentácie vyrábal výrobok, ktorý mal úspech aj vo svete.
Potom nastala ročná prestávka.
Po opätovnom uvedení do výroby námestník riaditeľa dal príkaz zmeniť parametre výrobku oproti pôvodnej výrobnej dokumentácii. Na žiadosť pracovníka, ktorý sa spolupodielal na vývoji výrobku, spojiť sa s konštruktérom a vyžiadať si jeho súhlas, námestník mu nariadil, z titulu svojej funkcie, vykonať prikázane zmeny, aj napriek porušeniu dokumentácie, že projektant do toho už nemá čo hovoriť.
Výrobok sa vyrobil, a vykázal výrazný pokles kvality, takže pracovník výstupnej kontroly ho z výroby nepustil.

Otázka:
1 – Postupoval námestník správne? Mal na to právo?
2 – Postupoval pracovník správne, keď odmietal zmeniť parametre výrobku o proti projektovej dokumentácie a žiadal súhla projektanta?
3 – Postupoval správne pracovník výstupnej kontroly, keď napriek námestníkovmu príkazu, výrobok nepustil z výroby?
4 – Ako má postupovať v takomto prípade ten „najnižší“ pracovník, ktorého jediné právo je poslúchať?
Doplňuji:
Výsledok:
Výrobok sa začal vyrábať podľa pôvodnej dokumentácie.
Jedna otázka pisateľa listu bola: k čomu to bolo dobré, takýto chybný príkaz?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Projektant do „nového“ výrobku neměl co mluvit, když změní výrobek parametry, je to již jiný výrobek. Výstupní kontrola je od toho, aby likvidovala chybné či nebezpečné výrobky, takže postup byl opět správný. Nejnižší pracovník nemůže dělat nic, šéf poroučí a řídí. Bohužel, právě proto to v téhle republice vypadá tak jako to vypadá. Neustále se odněkud odvolávají výše postavení pracovníci, nastupují laikové a tzv. „manageři“, kteří si myslí, že když absolvovali managerský kurs, že jsou z nich odborníci na všechno a že mají patent na rozum. Kvalita výroby klesá, protože každý z nich chce být přes noc milionářem a tak hledají úspory v použitém materiálu. Kde jsou ty doby, kdy vše drželo a fungovalo a bylo „bytelně“ vyrobené, takže se to používalo desítky let a nepokazilo se to a nerozbilo. Dnes kvůli ziskům se používají stále horší materiály, je to promyšlené a plánované, aby výrobní podniky měly zisky za častěji nakupované výrobky a spotřebitel se může jen vztekat a vzpomínat na lepší časy, které se již nevrátí.

Další odpovědi
Drap

V podstatě všichni postupují podle svých pravomocí správně, ovšem jednotlivá rozhodnutí jsou špatná a výsledek takový jaký je.
To že považoval změnu dokumentace, je kogické. Zřejmě věděl jak to dopadne a chtěl mít případné krytí. Stejně tak pracovník kontroly, požadoval jen to, aby výrobek splňoval potřebné předepsané parametry

led

AD Drap, z vašej odpovede mi nie je jasná odpoveď na otázku č.1
To že pracovníci postupovali správne, nepochybujem.

Drap

Náměstek postupoval správně, měl na to právo z titulu své funkce. Učinil ovšem zcela špatné rozhodnutí. Každý se může zmýlit.Takto napsané je to zcela jasné , ale ve snaze ušetřit nedomyslel, nebo neměl tolik zkušeností, aby mohl domyslet všechny důsledky. Faktem je, že ve výrobě se i takovéto věci stávají, zvláště u firem, které vyrábějí široký sortiment výrobků.

led

Ďakujem

led

…pracovník výstupnej kontroly vedel o prikázanej zmene…