arygnoc

čo všetko mi ponúka štát za dane, odvody?

musím platiť ďalšie poplatky:

DPH
školné (učebnice, [kedysi zadarmo])
u lekára
šporiť si na dôchodok
kolky na úradoch
súdne poplatky

akosi nevidím, že by mi štát za tie dane niečo dal.

Tak prečo ich po mne vymáha?
Prečo sa chová ako feudál, keď trestá neplatenie daní, za ktoré mi aj tak nič nedáva?
Doplňuji:
led:

ja vám rozumiem, ale takto to nefunguje, vy ste nepochopila moju otázku.
Podľa vašich slov, by som mal prísť na úrad, a vybaviť na počkanie a bez poplatku (už som raz zaplatil a človek jediaci zo spoločného [nič neprodukujúci] by sa mal podľa toho správať – veď ho krmím, šatím, atď [produkciou]), v škole by mi učitelia mali ruky bozkávať, že im posielam žiakov [lebo inak by hrdlačili spolu so mnou na poli], lekári – šamani podobne a vôbec všetci „neproduktívni“ by sa tak mali správať – bez tých, čo robia jedlo, rúbu drevo, šijú šaty by proste chcípli od hladu.

a štát sa tak nechová, naopak, iba zdiera, a služby, ktorí by za dane mal ponúkať, si necháva (znova) zaplatiť.

keď príde apokalypsa (akákoľvek, zabudnite na to, čo vás učili na katechizme), prežijú práve tí, čo produkujú (lebo vedia, ako prežiť), kdežto tí „z daní žijúci“ zahynú pre svoju neschopnosť.

a o to mi ide – ja svoj diel do spoločnej kasy odvádzam, ale nevidím žiadnu protislužbu (úradnáci sú arogantní, drzí, nepoznajú svoje povinnosti a ešte chcú úplatky, kolky), lekári sú namyslení, úplatní a arogantní, o policajtoch a súdoch ani nehovorím, učitelia večne nespokojní, starí a chorí nedostávajú, čo by mali, matky s deťmi žijú na pokraji chudoby …

rozumiete už?

Nejlepší odpověď
led

„Prečo sa chová ako feudál, keď trestá neplatenie daní, za ktoré mi aj tak nič nedáva?“ otázka sa nezakladá na pravde, štát z príjmov na daniach viď nasledujúci text.
Sme jedna veľká rodina so spoločnou pokladničkou, do ktorej každý prispieva podľa svojich príjmov (priznaných, tie bokovky sa nepriznávajú…). Z toho sa potom platí réžia, tj údržba obydlia (jaskyne), strava zo spoločného hrnca, pomoc starým a nevládnym, udržiavanie ohňa špecialistom, ochrana pokoja duše a zdravia medicimanom (viera a umenie), vzdelávanie a výroba pazúrikov, potrebných na opracovanie kože, lov i obranu pred útočníkmi.
Ale čo bolo, bolo, terazky je to podobné. I dnes musí každý istý diel svojho príjmu odovzdať do spoločného. Z toho je potom platená tá nevýrobná sféra pracujúcich (to nie sú len úradníci, ale aj množstvo pracovníkov rôznych profesií, remeselníkov, učiteľov, zdravotníkov, záchranárov, ozbrojené sily polícia/armáda, pracujúci v kultúre a médiách,… ), dôchodky, príspevky na materskú a množstvo iných platieb…
Pritom aj títo pracovníci v nevýrobných sférach, z platu, ktorý vlastne z týchto štátu platených daní dostávajú, vracajú späť štátu svoje dane z tohto príjmu, tj.prispievajú aj na svoj plat…
Tak, ako v praveku, kto neprispieval do spoločného, tak i dnes, kto neprispieva svojimi daňami štátu, je braný ako škodná –

Doplňuji:
odpoveď na doplnok k otázke vkladám do diskusie, kam patrí aj vaše doplnenie.

Další odpovědi
iceT

Ale dává.....jen je to velké h…

fcoop

Bez instituce daní by lidská společnost v podstatě nemohla existovat,tedy společnost tak sofistikovaná a jdoucí směrem,kterým jde.
Na nutný provoz státu by nebyly prostředky.
Zjednodušeně – rodina,ve které by její příslušníci neodevzdávali určitou,dohodnutou částku do „společné kasy“ by nemohla fungovat.Nutné výdaje,provoz a pod..........
Jiná věc je ta,že strejda – dejme tomu – Ferda je – vychcánek a ostatní promyšleně okrádá.

suaeda

Stát vybrané daně přerozděluje tak jako se hospodaří s penězi v rodinném rozpočtu. Bohužel v případě státního rozpočtu jde velký balík peněz na přebujelou administrativu a především na sociální zabezpečení potřebným – všichni víme komu.

postcd

náš stát Česká republika Ti dává jednu z nejdůležitějších věcí. život v demokratickém právním státě, jsou udržovány/aktu­alizovány zákony, které modifikují lidé volení lidmi a tyto zákony mají udržet co největší právo pro lidi a svobodu / demokracii. financuješ ten celý aparát byrokratický. nemůžeš se spolehnout na jednoho osvíceného člověka. dělají to lidé volení lidmi. všechny ty výdobytky a zákony potřebují byrokracii

  • třeba získáváš policii
  • ze zdravotního záchranku a lékařské služby, které nejsou levné
  • jakžtakž sjízdné silnice?

Doplňuji:
Největší výdaje by měly být: důchody, sociální podpory, podpory nezaměstnanosti.. (cca 40% celkových výdajů). Třeba v roce 2007 byly výdaje snad 1 041 mld. Kč a státní zaměstnanci z toho dostali jen 4mld, celé ministerstvo práce a soc. věcí pak více jak 400mld… ; dalších 120mld ministerstvo školství … http://www.me­sec.cz/clanky/kde-stat-nejvic-utraci/

led

arygnoc, mali by ste sa ospravedlniť všetkým poctivým pracovníkom štátneho a verejného sektoru, za vaše urážlivé vyjadrenie v doplnku!

arygnoc

nehnevajte sa, takého pracovníka som nestretol, mám za to, že reči o existencii takých pracovníkov sú len fámy.

alebo to môžu byť ľudia, ktorí rozhodne neprichádzajú do kontaktu s verejnosťou a popíjajú kávu skrytí pred zrakmi verejnosti.

ivzez

Já mám zkušenost opačnou:
Na úřadech se setkávám s kompetentními, vstřícnými a ochotnými úředníky, kteří pomáhají i nad rámec svých pracovních povinností.

Kdy jste byl naposledy něco vyřizovat na úřadě?
A jak jste k úředníkům přistupoval?

led

Odpoveď na doplnenie otázky.
vašu otázku som pochopila dobre, čo pochopili aj užívatelia ktorý mojej odpovedi dali body..
Nielen vy musíte platiť, ale aj ostatní ktorí majú príjem.
Štát, to nie sú len úradníci, ale všetci obyvatelia tohto štátu.
Máte zlé skúsenosti s úradníkmi, lekármi, ale takí nie sú všetci, nemôžte podľa pár „výtečníkov“ hodnotiť celú profesiu, pretože diskriminujete ostatných poctivých pracujúcich a tých je väčšina. Tento problém, ktorý ru spomínate, nie je len v štátnom a verejnom sektore, ale i v súkromnom. Len si spomeňte, keď ste reklamovali nejaký zle vyrobený tovar, ako ste pochodili. Výroba bez spotreby nestačí. To vie každý, kto pozerá na svet nielen očami, ale aj rozumom.
„keď príde apokalypsa (akákoľvek, zabudnite na to, čo vás učili na katechizme), prežijú práve tí, čo produkujú (lebo vedia, ako prežiť), kdežto tí "z daní žijúci“ zahynú pre svoju neschopnosť." Záchranári, policajti a hasiči nie sú výrobcovia, sú platení zo štátnych peňazí, neviem, či vo vašom prípade už museli zasahovať, ale predstavte si imaginárny prípad:
začne u vás horieť, zavoláte hasičov, záchranárov (zdravotnú službu) a policajtov pre ochranu vášho zachráneného majetku. Na telefonát vám odpovedia, „vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov od štátu nemôžme prísť, zachráňte sa sám.“ Alebo vám to nepovedia a bez ohľadu na nedostatok financií sa dopravia k vám, pre nich úplne cudziemu človeku a s nasadením vlastného života robia všetko pre vašu záchranu a ochranu vášho zdravia a majetku. Pozeráte pritom na peniaze? Vytiahnete svoju peňaženku, aby ste všetky vynaložené náklady splatili? Viete aspoň, koľko stojí taký jeden zásah?
Vašim doplnkom otázky urážate všetkých poctivých pracovníkov štátneho a verejného sektoru.
Pripomínate mi jeden prípad: počas zásahu jedna z obyvateliek dostala hysterický záchvat, zasahujúci, napriek krvácaniu požiadal lekára, aby ošetril, ukľudnil, najprv túto hysterku. A výsledok. O niekoľko týždňov mu došla obsielka zo súdu. Dotyčná ho žalovala, za neprístojné a urážlivé správanie, počas zásahu, voči jej osobe. Asi sa pri tom dosť neusmieval, čo plne chápem, pretože s rozrezanou rukou v celej jej dlžke, by ani mne nebolo do smiechu…

arygnoc

pravdepodobne sa vymykám z priemeru – nepotreboval som ešte hasičov, keď mi ukradli auto, policajti ho nenašli.

nevyhorel som (ale platím si poistku, tá by mala zaplatiť i hasičov)
u lekára platím (odvádzam odvody na zdravotné poistenie).
školné svojim vnukom platím tiež (no, pomáham mladým – platím dane).
na dôchodok som si odkladal a odkladám (dôchodkové poistenie odvádzam).

zato keď potrebujem na úrade niečo vybaviť, chodím od čerte ku diablu (nemáte hento razítko a tamten podpis, tu vám chýba kolok, …).
ukradli mi auto (citujem policajta-vyšetrovateľa: „to sa už aj tak nenájde“).

nehovorím, že sú všetci štátni zamestnanci takí, ale vami popísaného štátneho zamestnanca, ktorý si plní svoje povinnosti (a a by som nebol ja stresovaný a nemusel nič platiť a aby som bol spokojný s už raz zaplatenou službou [mimochodom, 20% kýmkoľvek vyprodukovanej hodnoty (dane) by to všetko malo zaplatiť niekoľkonásobne]) som, úprimne povedané, nestretol.

hm, asi mám smolu.

arygnoc

ešte to doplním.

štát sa pokúša chovať ako (zlý) podnikateľ, dotuje svoje firmy, ktoré NEODVÁDZAJÚ svoju prácu, pozrite sa na ten bordel okolo, rozbité cesty, mizerná hromadná doprava (opäť dotovaná štátom), predražené energie (podielovým vlastníkom opäť štát), zbytočná TV a rozhlas, …

nehovorím o justícii (áno, sudca má byť nepodplatiteľný, ale nie spupný), sociálnom systéme, …

mimochodom:
95% občanov si myslí, že sme skorumpovaná krajina (a ja s tým súhlasím), lichotivé druhé miesto ne svete.

to, čo mi tu prezentujete, je idea, ja hovorím o realite.

led

To, čo tu prezentujeete je vaša nespokojnosť s pár pracovníkmi preenesená na celú oblasť a všetkých pracovníkov. Tak sa to nerobí!
Zlostiť sa treba na konkrétneho človeka, treba hľadať nie len príčinu vašej zlosti ale zdroj tej príčiny.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým? Prskať ako zlostný kocúr je jednoduché, uľahčí to mysli, uvoľní emócie, srdce opäť bije v normále, ale… zdroj zlosti ostáva: „zaznávanie práce druhého“ – osobný egoizmus.

led

Aj oprava tých ciest sa platí z aj vašich daní.