Beno

Co všechno způsobilo v ČR vysokou inflaci?

Nejlepší odpověď
elkon

Každý den to slyšíme ze všech stran a ty se na to ptáš zde.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

„Zelená pohroma“, pandemie C19 a velmi „chytrá“ zahraniční hospodářská i klasická politika. Ta první vůči západu – prodej a zpětný nákup naší elektřiny a nákup ruského plynu přes Němce a ta klasická – Vrbětice kontra Rusko. No a pokud k tomu přidáme i předpokládaný přístup „staronové“ vlády, tak se ještě asi budeme divit víc. ☹

Rokio

Hlavně růst cen elektřiny a plynu. Také minimální mzda se podstatně zvýšila a vláda poskytuje různá podpůrná opatření. To má také svůj vliv.

da ny

To záleží na tom, kdo inflaci vysvětluje.
„V médiích u nás slyšíme nejčastěji dvě vysvětlení inflace. „

Snížení množství zboží (nedostatek čipů, součástek, surovin), pak vyvolalo tlak na růst cen napříč ekonomikou.
Druhé ukazuje prstem na během pandemie rozhazující stát.
Vyšší státní výdaje podle této verze zapříčinily inflaci buď samostatně, nebo ) výrazně přiživily. Obě tato vysvětlení jsou však s největší pravděpodobnos­tí mylná.

Vyšší tempo zadlužování, dokonce i prostřednictvím soukromých úvěrů, kdy u nás opravdu rekordně vzrostly hypotéky o 69 procent a úvěry ze stavebního spoření o 66 procent.

„Podle něho by inflace v ČR měla být jednoznačně kvůli nadprůměrným státním výdajům i penězům vytvořených bankami také nadprůměrná. „ „Jenže tak tomu ve skutečnosti není. „
„O výši inflace tak očividně rozhoduje jiný faktor než vysoké státní výdaje.“

„Před bojem PRAVICE s inflací BYCHOM SE MĚLI MÍT obecně NA POZORU….
protože SNIŽOVÁNÍ VÝDAJŮ STÁTU či ZVYŠOVÁNÍ ÚROKOVÝCH měr povede zákonitě k menšímu ekonomickému růstu.
V důsledku toho DOJDE ke SNÍŽENÍ TLAKU na zvyšování mezd. Právě TENTO motiv zvyšování FIREMNÍHO ZISKU se dost dobře možná schovává za vším bojem s inflací, jak by naznačovaly výroky prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu…
Cíle deklarovaného boje s inflací tedy vůbec nemusí souviset s inflací samotnou.
Inflace je skutečně problém zhoršující životní úroveň obyvatel,
Podrýváním snah o růst mezd bychom si naopak zadělávali na horší životní úroveň V BODOUCNOSTI, kdy by Česko zůstávalo montovnou Evropy. VLÁDA NEmůže vážně slibovat lidem, že nás posune blíž k Západu, a současně NEuplatňovat ZÁPADNÍ POLITIKU VYSOKÝCH MEZD a sociálních jistot zajištujících důstojný život.“
Zdroj:
https://a2lar­m.cz/2022/01/­priciny-inflace-co-stoji-za-silou-ktera-drti-nejchudsi-ctvrtinu-ceska/

Možné příčiny inflace (/další, z vysvětlení) ;)
Poptávka x nabídka zboží. Lidé mají zájem více nakupovat (málo automobilů, elektroniky = nejsou čipy, poptávka po nemovitostech, bytech). Nedostatek poptávaných potravin v době pandemie. Něměl kdo sklidit a rozvážet úrodu/zboží. Poptávka vyvolála márůst cen.
zaměstnanci očekávají vyšší mzdu a tím se zvyšují náklady firem.
To vše vede k novému zdražení na straně nabídky a nastává tzv. inflační spirála.
Inflace tažená nabídkou je zapříčiněna zdražením nákladů, které vedou firmy k tomu, aby se zvýšily ceny zboží a služeb.
Růst cen zboží může je způsobeno ZDRAŽENÍM ROPY. Nárůst cen pohonných hmot (nafta, benzín) = nárůst cen za dopravu všeho/všech.
Přírodní katastrofou (tornádo na Moravě = několikanásobný nárůst cen stavebnin aj.). Dochází ke zdražení materiálů, energií (elektřina, plyn). Vysoký nárůst cen emisních povolenek (zelená energie), zvýšená cena na energie na burze, nedostatek zásob plynu. (10 let podceněná, ignorovaná situace českými vládami, upozornila Vitásková. Byla za to perzekuována, vyšetřována, souzena a osvobozena. Naše předchozí vlády ignorovaly a podcenily. Tato také neřeší, nevyužívá jisté možnosti.).
A inflační spirála jede…… Jistě sledujete dění, tak byste měla mít přehled. :)