Kelt

Co všechno se považuje za pevninu, je to nějak určeno?

Zhruba je 1/3 pevniny (souše) a 2/3 povrchu planety tvoří voda. Ta souše – zahrnují se tam i nějaké atoly, které chvíli jsou nad hladinou a pak ne, dále pobřeží, které je při odlivu pevnina a při přílivu je zalité vodou, dále plocha pokrytá ledovcem. Při odlivu někdo vyznačí kolíkem hranici pevniny, ale při přílivu je to zase zalité vodou. Jak to tedy je? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Pevnina je ta část zemského povrchu, která není pokryta světovým oceánem. Pevnina představuje pouze přibližně 29 % zemského povrchu. Je tvořena většinou v podobě kontinentů, které vystupují nad oceány.

Země je geologicky velmi aktivní těleso, a tak se tvar pevniny stále mění. Pevnina je v některých částech po dlouhá období obrušována nebo nanášena. Vznikají a zanikají moře a mění se jejich tvar. Kontinenty se přesouvají, rozpadají a spojují"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pevnina

Pevnina podrobně z anglického zdroje

v geografii může „pevnina“ označovat kontinentální (tj. ne ostrovní) část jakéhokoli politu / (hranic politického uspořádání) nebo hlavní ostrov , kde sídlí ostrovní národ.

V geopolitice je “pevnina” někdy používána jako antonymum jako
k zámořským územím . Ve smyslu „ vnitrozemí “ je pevnina opakem periferie .

Termín je relativní – v Tasmánii je kontinentální Austrálie pevninou, zatímco obyvatelům Flinders Islandu je hlavní ostrov Tasmánie také „pevninou“.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Mainland

--

Zemský povrch . otázka ze zeměpisu

Text nejde kopírovat, snad se dovíte to, co potřebujete.

https://studijni-svet.cz/zemsky-povrch-otazka-ze-zemepisu/

Povrch Země – 510 mil km²,
Rozloha pevniny nad hladinou moře – 149 mil km²,
Rozloha moří a oceánů – 362 mil km²,
Obvod země na rovníku – 40 067 km

--..

Další odpovědi
Pepa25

Pevnina (souš) je to, co není pokryto vodou (oceány a moři). Při hodně zaokrouhleném vyjádření 1/3 a 2/3 bych se definicí nejasných částí netrápil 😉, ale pokud jde o pobřeží, tak nejde jen o příliv/odliv, ale vůbec měření pobřeží (jak podobně měřím hodně členité pobřeží – viz odkaz – při více bodech mi pobřeží vyjde podstatně delší a mírně se liší i plocha).
Takže vždy jde jen o odhady s nějakou přesností. Ledovce na pevnině (Grónsko, Antartida) IMHO do souše patří.
Kromě odlivu či ledovců se plocha souše neustále mění o

  • souš vytvářenou sopečnou činností
  • usazené sedimenty v deltách řek
  • erozi pobřeží

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Coastline_pa­radox