Avatar uživatele
dust8

Co všechno se považuje za brakovou literaturu?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Kepler, Rokio před 1788 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Brak, gýč a umelecké dielo rozlišuje niekedy neviditeľná hranica, často v závislosti na aktuálnom spoločenskom zmýšľaní.

Krátky úryvok z anatómie braku:
„Brak, okrajová či pokleslá literatura jsou pojmy, které byly ještě donedávna ideologicky podmíněné a pro současnou kulturní analýzu tedy zcela nepoužitelné. Ještě v roce 1989 píše Josef Hrabák v předmluvě ke knize Od laciného optimismu k hororu, že taková literatura má primárně odvádět pozornost občanů od důležitých společenských problémů a konzervovat tak stávající „do Únorové“ zřízení.
Ani dnes naše poznání brakového umění jako takového příliš nepokročilo.“ http://litenky­.ff.cuni.cz/cla­nek.php/id-2598

Napríklad dnes mnohí u nás na vynikajúcu literatúru, filmy minulého zriadenia pozerajú ako na brak, gýč poplatný minulému zriadeniu, napriek tomu, že v zahraničí získavali umelecké ceny.

Dodatok:
Ak by dnešná vrchnosti ľúbivá literatúra faktu, písaná odborníkmi a „odborníkmi“ hlavne o nedávnej minulosti, zverejňovala aj to neľúbivé, nepoplatné dnešnému spoločenskému povedomiu, bol by o ňu záujem verejnosti ovplyvnenej mocnými tohto sveta?

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Lilteratura se dělí na vysokou a nízkou. V minulost tragédie x komedii. Oblast l nízkého umění interpretovat Karel Čapek v díle Marsyas a na druhé straaně ji parodovali např. poetisté..

Okruh nízké literatury,.dnes okrajové, brakové,. má své hranice, kleré se v prlběhu v průběhu let mění.

Tedy braková literature. Někteří kritici je považují za nejhorší druh zábavné četby s jediným cílem vtáhnout čtenáře do vzrušujícho děje. Jde totiž o líbivá témata, napětí, sentimentalitu, vzrušení, pobavení, šťastný konec atd
.
Forma brakové literatury je podřízena její funkci. Proto autoři volí tzv. zajímavá témata, píší především o lásce, životě, bohatství, o pocitech jako jsou hněv, pohrdání, nenávist, atd. vše odpovídá idelálům doby.

Jinak platí, že zlo je potrestáno, vyhrává pravda a láska. Stejně jako v pohádkách.

Braková literature, jinak take okrajová literatua. se objevila v 2. lpol. 18. st. – jarmareční a strašidelné příběhy. Později lozpežnické historky.
O rozvoj brakové ltieratury se zasloužily americké westserny, romány z Divokoého západu.

Podzěji se přiřadily dívčí románi, jednoduché detektivky, horory, špionážní literature a pornografie.

Tedy vše,. co se čtenářům líbí. Ale někdy je tenká hranice mezi brakem, kýčem a třeba dobrodružnou literaturou.

Podle lilteratury

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Brakem může být v podstatě kterýkoliv žánr, pokud je špatně napsaný. Nejčastěji to bývá tzv. červená knihovna nebo erotické spisky, politicky angažovaná literatura, fantasy, detektivky, senzacechtivé a konspirační slátaniny, horrory, duchařiny apod. Brakem nikdy není literatura faktu, pokud je sepsána odborníkem.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

v podstatě je brak něco co vzniklo především rychle, levně a pro co nejširší masy, zdání kvality se to snaží dohánět nanejvýš obálkou a zájem získávat primárně bulvárními skandály kolem autora … nemusí to být nutně tak špatné, to je třeba posuzovat případ od případu 🙂 ale většinou je.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Kepler, žiaľ aj literatúru faktu napísanú odborníkom možno nájsť medzi brakom. Sám viete ako známy astronom Kepler z prelomu 16. a 17.storočia, že mnohé „literatúry faktu“ aj „vedecké podania“ napísané vtedajšími odborníkmi a odborník predchádzajúcich generácií boli poplatné vtedajšiemu pohľadu mocných na svet a spoločnosť a žiaľ, platí to aj dnes.
Aj dnes v mnohej literatúre faktu napísanej odborníkmi nájdete veľakrát fakty, skutočnosti len s lupou v ruke. Z jednoduchého dôvodu, ak sa chce vedec, odborník (hlavne ten menej známy) presadiť, musí zložiť hrdosť z hlavy a klaňať sa moci. Preto záleží od toho, ako na fakty pozeráte, ako v literatúre faktu odbaľujete ľúbivý obal, aby ste našli nepekné zdravé jadro. Musíte čítať pozorne, kým z pseudofaktov odhalíte fakty.

před 1788 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Někde jsem četla,. že něklteří autoři přisuzují i punc kýče tzv. klasice – třeba Sofiinu volbu, nebo romány Umberta Eca a Haileyho, který psal "profesníL romány. Byly čtivé, když vyšly stály na ně fronty. Také jsem některé četla. První zřejmě bylo jeho Letiště.

Odborníci hodnotí některá díla z hlediska zájmu čtenářů, tedy čtivosti, ale i komerčnosti, i když dílům neupírají určité kvality.

Takže odborníci mají jrozdílný pohled na brak.

Dnes je v TV asi zájem o filmy podle anglických spisovateleke, např. Pilcherové, natáčejí je Němci. Objevují se na pravidelně a Barrandově a Primě Love.

Je to typický tzv. ženský román – láska na první pohled, objeví se nějaký problém s láskou, ale konec dobrý.

V 90. letech se objevily sešitové „slaďáky“, prodávaly se v antikvariátech. Byl o ně velký zájem, protože v době minulé tento typ literatury nevycházel. Návaznost na prvorepublikové sešitové románky.

--
Diskutovaly jsme často s kolegyněmi, zda žákům raději tolerovat tuto četbu než žádnou.

před 1788 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Tolerovať!
A potom o tom diskutovať na hodinách. Nie zakazovať a prikazovať, ale učiť ich, ako majú čítať. Toto mnohí nevedia, vidia písmenká, vidia slová, vidia dej, ale myšlienku nevidia.

před 1788 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Děkuji. Vildíte to stejně.

Nějak tak jsme je k tomu vedly. Ale šlo opravdu o to, aby o knize dovedli říct několik slov u maturity. Proč si j knihu vybrali? Co jim přinesla?:

před 1788 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek