Wiggle wig

Co všechno se musí zařizovat při stěhování do jiné země?

Až budu dospělý tak bych se chtěl(odstěhuji) odstěhovat do Švédska. Co vše se přitom musí zařizovat? Jsou o tom nějaké stránky? Moc mě to zajímá. Díky moc :)
Googloval jsem! :)

Nejlepší odpověď
Hornisse

Obecně vzato potřebuješ vždy povolení k trvalému pobytu a pokud to daná země požaduje, tak i dlouhodobé vízum. Podmínky získání se vždy liší země od země.

A teď konkrétně pro Švédsko. Jakožto občan EU to máš jednodušší. Můžeš volně přijet a pokud máš nějaký příjem, tak máš i automaticky právo k pobytu. A po pěti letech pobytu si můžeš požádat o trvalé povolení k pobytu.
Nejsložitější část je ten příjem, protože pokud neumíš dobře švédsky, je nalezení práce složité až nemožné (osobní zkušenost). Anglicky tam sice umí všichni, ale aby ses jen s angličtinou zaměstnal, tak bys musel mít buď hodně velké štěstí nebo hodně vysokou odbornost.
Nezapomeň ale, že trvalé povolení k pobytu se nerovná občanství!

Teď něco kolem. Sám jsem ve Skandinávii rok žil, takže k tomu snad mám co říct. Než se rozhodneš se přestěhovat do ciziny, radím si to zkusit. Ideální jsou k tomu výměnné studijní pobyty na školách. Minimum jsou ale tři měsíce, za méně nic nepoznáš, a už vůbec ne za týdenní výlet. Co si ty ani většina lidí neumí představit je, že život cizince může být občas hodně tvrdý a to i v tak přátelské zemi jako je Švédsko. Není to zdaleka pro každého.

Jinak další info máš tady: http://www.mi­grationsverket­.se/English/Pri­vate-individuals/For-EU-citizens/Residence-permit-for-EU-citizens.html