Drap

Co všechno dělával valchař?

Díky za odpovědi. Věděl jsem, že to má spojitost úpravou látek. Nevěděl jsem ale přesně. V mnoha obcích jsou budovy, kterým se dodnes říká valcha. V některých dokonce místní části nebo ulice s tímto názvem nebo jeho obdobou.

Nejlepší odpověď
annas

Jeho práce souvisela s výrobou vlněného plátna atd.

"Stejně jako výrobci střelného prachu potřeboval valchař moč. Ve středověku se tkalo hlavně vlněné plátno a po utkání je bylo potřeba odmastit a zvalchovat, aby se vlákna pospojovala mezi sebou a nerozplétala.

Valchář vložil vlněnou látku do bečky a zalil rozkládající se močí. V té době nebyly veřejné záchody, proto musel valchař objíždět lidi v městech a vesnicích, aby mu dávaly svou moč a moč domácích zvířat. Tu nechal ustát několik dní, aby se začal tvořit čpavek. Ustátou moč nalil do sudu s vlněnou látkou a průměrně osum hodin se po ní šlapalo. Při této činnosti se vystřídala celá rodina, pokud se tedy nechodilo sbírat moč. Moč fungovala jako prací prášek a odmašťovala látku. Šlapání po látce zase valchovalo vlnu, za účelem ztužení a zhuštění, aby šla dobře stříhat a sešívat. Po vyprání vodou a usušení se látka barvila a šily se z ní vznostné obleky pro šlechtu.

Na valchářství navazovalo barvířství. Jeho počátky spadají do Vých. Indie k modrému indigu. Féničanům byl znám již 2000 l. př Kr. náhodně objevený purpur (nach).

U nás se před zavedením indiga používalo borytu barvířského. K rozkvětu přispělo zavedení červeného barviva cochenilly,
vyrobeného ze mšic červce nopálového (coccus cacti)."

http://www.thunder-bolt.cz/zajima­vosti/0-16-9-10-valchar-22.php

--
Se mnou chodial do školy dívka, která se jmenovala Valchářová. Nikdy jsem neuvažovala, jaký původ má toto příjmení.

Valcha, která měla vroubky, se používala k drhnutí prádla, také textilní stroj se nazývá valcha.

Další odpovědi
anonym

Stejně jako výrobci střelného prachu potřeboval valchař moč. Ve středověku se tkalo hlavně vlněné plátno a po utkání je bylo potřeba odmastit a zvalchovat, aby se vlákna pospojovala mezi sebou a nerozplétala.

Valchář vložil vlněnou látku do bečky a zalil rozkládající se močí. V té době nebyly veřejné záchody, proto musel valchař objíždět lidi v městech a vesnicích, aby mu dali svou moč a moč domácích zvířat. Tu nechal ustát několik dní, aby se začal tvořit čpavek. Ustátou moč nalil do sudu s vlněnou látkou a průměrně osum hodin se po ní šlapalo. Při této činnosti se vystřídala celá rodina, pokud se tedy nechodilo sbírat moč. Moč fungovala jako prací prášek a odmašťovala látku. Šlapání po látce zase valchovalo vlnu, za účelem ztužení a zhuštění, aby šla dobře stříhat a sešívat. Po vyprání vodou a usušení se látka barvila a šily se z ní vznostné obleky pro šlechtu.

Odpověď byla zde http://www.thunder-bolt.cz/zajima­vosti/0-16-9-10-valchar-22.php

annas, byla jsi o pár vteřin rychlejší.

marci1

Valchář – Řemeslník upravující sukno na valše.
http://brtpic­hlavec.sweb.cz/ves/re­mesla/remesla2­.htm

Emefej

Valchař je také slangové označení pro hazardního hráče.

Klaproth

Valchoval kavky při gotesu.